Разлика помеѓу преработките на „Светец“

Додадени 362 бајти ,  пред 11 месец
(дополнување)
* „Светица“ - расказ на колумбискиот писател [[Габриел Гарсија Маркес]] <ref>Габриел Гарсија Маркес, ''Дванаесет искушенија''. Скопје: Три, 2008.</ref>
* „[[Ноќта на свети Лоренцо (филм)|Ноќта на свети Лоренцо]]“ - италијански [[филм]] од 1981 година, во [[режија]] на [[Браќа Тавијани|браќата Тавијани]].
* „Држи се до св. Кристофер“ (''Hang On St Christopher'') - песна на американскиот музичар [[Том Вејтс]] (''Tom Waits'') од 1987 година.<ref>[https://www.discogs.com/Tom-Waits-Franks-Wild-Years/master/13929 DISCOGS, Tom Waits ‎– Franks Wild Years (пристапено на 20.7.2019)]</ref>
 
== Наводи ==