Разлика помеѓу преработките на „Сирија“

Додадени 216 бајти ,  пред 10 месеци
=== Јазици ===
 
Официјален јазик во Сирија е стандардниот [[арапски јазик]], но најмногу зборувана варијанта е сирискиот арапски дијалект. Покрај арапскиот, во Сирија се зборува и [[курдски јазик]]<ref name=Behnstedt>{{citation |last=Behnstedt|first=Peter|year=2008|chapter=Syria|title=Encyclopedia of Arabic language and linguistics|volume=4|page=402|publisher=[[Brill Publishers]]|isbn=978-90-04-14476-7}}</ref>, јазик кој го зборуваат [[Курди]]те. Од останатите малцински јазици може да се сретнат и [[Ерменски јазик|ерменскиот]], [[Турски јазик|турскиот]] и [[Туркменски јазик|туркменскиот јазик]]. Пред појавувањето на [[ислам]]от во државата, во регионот [[лингва франка]] бил [[Арамејски јазик|арамејскиот јазик]]. Како христијански литургиски јазик може да се забележи и [[Сириски јазик|сирискиот јазик]].
 
===Религија===