Разлика помеѓу преработките на „Сирија“

Додадени 3.343 бајти ,  пред 6 месеци
 
===Француски мандат===
 
Во 1920 година, краткотрајно независно [[Арапско Кралство Сирија|Кралство Сирија]] било основано од [[Фејсал I]] од семејството [[Хашемити]]. Сепак, неговото владеење над Сирија завршило само по неколку месеци, по битката кај Мејсалун. Француските војници ја окупирале Сирија подоцна истата година по конференцијата во Сан Ремо и Лигата на нации предложила да ја стави Сирија под француски мандат.
 
Во 1925 година, на чело со султанот ел-Атраш избувнало востание револт што избувна на планината Џабал ел-Друзе и се проширило низ целата Сирија и делови од [[Либан]]. ел-Атраш победил во неколку битки против [[Французи|Французите]]. Франција испратила илјадници војници од [[Мароко]] и [[Сенегал]], за да ги вратат изгубените територии а отпорот траел до пролетта 1927 година. Султанот ел-Атриш успеал да побегне со бунтовниците во Трансјордан и бил на крајот помилуван. Тој се вратил во Сирија во [[1937]] година по потпишувањето на сириско-францускиот договор.
 
Сирија и Франција започнале преговори за независност во септември 1936 година, а [[Хашим ел-Атаси]] станал првиот претседател избран за време на првата инкарнација на модерната Република Сирија. Сепак, договорот никогаш не стапил на сила бидејќи француското законодавство одбило да го ратификува. Со падот на Франција во 1940 година за време на [[Втората светска војна]], Сирија стапила под контрола на [[Вишевска Франција]] сѐ додека сојузниците не ја окупирале земјата во битката Сирија и Либан во јули 1941 година. Континуираниот притисок од сириските националисти и Британците ги принудило Французите да ги евакуираат во април 1946 година, оставајќи ја земјата во рацете на републиканската влада што била формирана за време на мандатот<ref name="USDoS">{{cite web |url=https://2009-2017.state.gov/outofdate/bgn/syria/85051.htm |title=Background Note: Syria |work=[[United States Department of State]], Bureau of Near Eastern Affairs, May 2007}}{{PD-notice}}</ref>.
 
===Независна Сириска Република===
 
== Географија и клима ==