Разлика помеѓу преработките на „Митко Јанчев“

Додадени 2.235 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с (Претходник наместо Ванчо Апостолов променето е во Александар Панов)
 
Бил потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ на Централен Комитет на партијата, бил разрешен од сите партиски функции на 22 октомври 2018.<ref name=телма/>
 
== Останато ==
Во текот на раководењето на семејната фирма Кожувчанка од страна на неговиот татко, Никола Јанчев, во август 2002 година, во текот на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ (предводена од [[Љубчо Георгиевски]]) e утврдено дека при контрола на квалитет на 19 минерални<ref name=вест/> води утврдено е дека минералната вода Кожувчанка содржи арсен.<ref name=дневник/><ref name=вест/><ref name=utrinski/> Во тој период „Утрински весник“ пренесува информација од Никола Јанчев во која се вели „...до сега имало повеќе закани за да го напуши производството на минералната вода или во изворот ќе биде истурена минерална вода.“<ref name=uv2/> Подоцна сопствениците тврдат дека во фабриката инсталираат уред за отстранување на арсенот.
 
== Литература ==
{{Reflist|
<ref name=телма>{{cite web |url=https://telma.com.mk/mitko-janchev-iskluchen-od-vmro-dpmne/ |title=Митко Јанчев разрешен од сите партиски функции во ВМРО-ДПМНЕ |publisher=Телевизија Телма |accessdate=3 декември 2018 |author='Телма' |date= 22 октомври 2018 }}</ref>
 
<ref name=вест>„Контрола на квалитетот на 19 води.“ Вест, 5 август 2002</ref>
 
<ref name=uv2>Арсенот има рекет-заднина, тврдат сопствениците на „Коувчанка“, (Утрински весник, понеделник, 5 август 2002)</ref>
 
<ref name=дневник>Покрај „Кожувчанка“ и „Римјанка“ предозирана со арсен – Дали Алшар ги труе водите (Дневник, сабота, 10 август 2002)</ref>
 
<ref name=utrinski>Минералната вода „Кожувчанка“ – здравствено неисправна?! - По лабораториските испитувања, инспекциските органи подготвуваат пломба за минералната вода (Утрински весник, понеделник, 11 август 2002).</ref>
 
<ref name=":0">{{Наведена мрежна страница|url=http://kavadarci.gov.mk/za-kavadartsi/gradonachalnik/|title=Градоначалник {{!}} ОПШТИНА КАВАДАРЦИ|work=kavadarci.gov.mk|language=mk-MK|accessdate=2017-12-01}}</ref>.