Разлика помеѓу преработките на „Борис I“

Додадени 13 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| birth_place =
| death_date =2 мај 907
| death_place =манастир во близина на [[Преслав]]
| religion =[[Православие]]
| buried =
Како одговор на молбите на великоморавскиот кнез [[Ростислав]] во есента на [[863]] година, византиските сили повторно навлегле во бугарските земји. Зафатените на запад бугарски војски не можеле да пружат сериозен отпор на [[Византија]]. Започнале мировни преговори, чиј резултат бил склучениот мировен договор помеѓу Бугарија и Византија. Борис I се задолжил да го раскине својот сојуз со германскиот император и заедно со својот народ да го прифати [[Православие|православното христијанство]] од [[Цариградска патријаршија|Цариградската патријаршија]]. Бугарскиот владетел го прифатил христијанството речиси тајно за да избегне можни внатрешни конфликти во империјата.
 
Според делумно уништениот [[натпис от Балши]], град кој денеска се наоѓа во близина на [[Белград (Албанија)|Берат]] во [[Албанија]], како и според Тадеуш Василевски и Моско Москов<ref>Моско Москов, "Именник на българските ханове-нов прочит", 1988 г.</ref>, Бугарите покрстувањето односно [[Христанизација на Бугарија|христијанизацијата]] на населението ја добиле во [[865]]-[[866]] година:
 
{{цитат|Се покрсти од Бога архонтот на Бугарија Борис, покрстен како Михаил заедно со дадениот му од Бога народ во летото 6374 година<ref>[http://www.promacedonia.org/vz1b/vz1b_3_1.html Васил Н. Златарски, "История на Първото българско Царство. II. От славянизацията на държавата до падането на Първото царство (852—1018). III. Национализация на българската държава. 1. Междудържавното положение на България и покръщането на българите"], София, 1927 г.</ref>}}
3.820

уредувања