Разлика помеѓу преработките на „Катица Јанева“

Додадени 363 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
Во 1998 година, таа се вработила како стручен соработник во Судот во Гевгелија.<ref name="pravdiko"/>
 
Јанева, својата кариера во Обвинителството во Гевгелија ја започнала во 2003 година како помошник обвинител,. по штоВо 2009 е именувана за обвинител.<ref name="pravdiko"/><ref name="telma"/> Во 2010 година е избрана од Советот на јавни обвинители за шеф на Основното јавно обвинителство Гевгелија.<ref name="pravdiko"/>
 
Јанева завршила обуки за организиран криминал и корупција во Италија. Била на студиски патувања во САД и била едукатор на неколку програми на Академијата за судии и обвинители.<ref name="pravdiko"/><ref name=brin201509/>
Нејзиниот избор за специјален обвинител, според некои извори, бил изненадување, зашто по Пржинските преговори во игра биле многу попознати правници.<ref name=brin201907/>
 
Според законот за основање на ова Обвиниистелство таа, како специјален јавен обвинител, располага со неограничен буџет, со право да ги избира своите соработници и со право да воспоставува надлежност врз веќе започнати предмети за кои СЈО има дополнителни докази врз.<ref name=brin201509/> Дел од ингеренциите на специјалниот јавен обвинител дефинирани во Закоонот за СЈО се пренесени во продолжение:
 
:: '''Член 22''': „Јавниот обвинител кој раководи со јавното обвинителство може да покрене обвинение или да нареди запирање на истражна постапка во период не подолг од 18 месеци од денот на преземање на предметите и материјалите во негова надлежност.“<ref name=brin201509сд/>
::'''Член 9 став 2''': „Јавните обвинители немаат право да донесуваат наредби и обвиненија, а имаат право да го застапуваат Јавниот обвинител кој раководи со јавното обвинителство пред надлежен суд“.<ref name=brin201509сд/>
 
Според ''Член 9 став 2'' Катица Јанева, како специјален јавен обвинител е единствената која има право да донесува наредби, одлики од обвиненија.<ref name=brin201509сд/>
 
Решенијата од Законот СЈО предвидуваат целосна независност на Специјалниотовој специјален јавен обвинител од Јавениот обвинител на Република Македонија, со тоа што предметите целосно ќе се реферираат само пред СЈО без знаење на било кој обвинител од редовното обвинителство кои не се дел од тимот на СЈО.<ref name=brin201509сд/>
 
Мандатот на Катица Јанева како специјален обвинител истекува на 15 спетември 2019 година. Со оглед на несогласувањата помеѓу опизицијата (ВМРО-ДПМНЕ) и Владата (предводена од СДСМ и ДУИ) на 15 јули 2019 година таа поднесува оставка.<ref name=фокус/><ref name=курир/><ref name=makfaks/><ref name=плусифно/> Во оставката наведува:
 
== Контроверзи ==
Во 2018 година сестрата на обвинителката Јанева, Лилјана Делиакова е предложена од страна на Владата, а од Собранието е избрана за заменик-претседател на Комисијата за хартии од вредност.<ref name=КХВ/> ПодоцнаНа напозиција таапретседател позицијана Комисјата е избрана Нора Алити (поранешната пратеничка на ДУИ и ќерка на лидерот на ПДП Абдурахман Алити)<ref name=КХВ/><ref name=RepublikaKHV/>
 
Според изјавата на обвинителката Лиле Стефанова, но и според законот за СЈО сите<ref name=brin201509сд/> Катица Јанева е единствената која има право да донесува одлики во име на СЈО. Во ова спаѓаат и одлуките за излегување од притвор и негова замена со домашен притвор, како и за враќање на пасошите на Сашо Мијалков и Јордан Камчев.<ref name=a1on_1098709/><ref name=Republika.mk2/>
 
Оставката на функцијата специјален јавен обвинител ја поднесува на 15 јули 2019 година, неколку часа пред започнување на прес конференцијата од страна на (реовното) Основно јавно обвинителство во која обвинителкатадвајца се осомничени за изнудување на големи суми на пари за влијание врз некој јавен обвинител. На конференцијата за печатобвинителката Вимла Рисковска вели дека:
::„Истражната постапка се води затоа што во периодот од месец ноември 2018-та, до април 2019-та, првоосомничениот искористувајќи го своето влијание врз јавен обвинител влијаел во истрага да се олесни постапката на едно осомничено лице, а второто лице континуирано договарало средби. На средбите, тие ги увериле сведоците дека првоосомничениот има влијание врз обвинителот и барале 1.500.000 евра за да го искористи тоа влијание. Тие пари, во два наврати им се исплатени. Средбите се одржувале на повеќе места, во домот на сведоците и на првоосомничениот. Биле побарани вкупно 8.000.000 евра за да се запре предистражната постапка, а доколку таа не биде запрена, за делото да има олеснителни околности, тогаш тој требало да им исплати 5.000.000 евра, во кои влегувале и претходно дадените пари. Останатите 4.000.000 евра било договорено да се исплаќаат суксесивно на четири рати.“
ИстатаИстиот ден (15 јуни 2019) на граничен премин со Грција уапсен е Бојан Јовановски, а во Скопје уапсен е Зоран Милевски (Кичеец). Двајцата се ставени во притвор, а на Катица Јанева одземен и е дениот мобилен телефон, а дугиот не е најден. Истатаистата вечер одземен ѝ е едниот телефон.<ref name=Republika.mk/>
 
Утредента (на 16 јули 2019) дел од вработените (обвинители и друг персонал) од СЈО одржуваат конференција за печат која ја предводи обвинителката Ленче Ристоска. Таа конференцијата за печат ја започнува со зборовите:
::„...Денес не стојам само во мое лично име тука, туку стојам во име на сите обвинители кои се зад мене, како и на дел од обвинителите кои ни се на годишен одмор. Тоа се: обвинителот Рустени, обвинителот Донев и обвинителката Фетаи меѓутоа стојам и во име на целиот истражителски тим и во име на цеокупната стручна служба од ова јавно обвинителство.“<ref name=a1on_video/>
Катица Јанева не е присутна на таа прес конференција.<ref name=a1on_video/>
 
== Наводи ==