Разлика помеѓу преработките на „Катица Јанева“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
 
Мандатот на Катица Јанева како специјален обвинител истекува на 15 спетември 2019 година. Со оглед на несогласувањата помеѓу опизицијата (ВМРО-ДПМНЕ) и Владата (предводена од СДСМ и ДУИ) на 15 јули 2019 година таа поднесува оставка.<ref name=фокус/><ref name=курир/><ref name=makfaks/><ref name=плусифно/> Во оставката наведува:
::„Во моментот кога со консензус на сите политички партии бев избрана за Специјален Јавен Обвинител, себеси и на граѓаните на Република Северна Македонија ветив дека функцијата Специјален јавен обвинител ќе ја извршувам во интерес на владеењето на правото и борбата против криминалот и коруцпијата во Република Северна Македонија. Се нафатив на функцијата во исклутелно тешки околности и целосно свесна за задачата која ми е дадена“<ref name=плусифно/><ref name=RepublikaKHV/>
 
== Контроверзи ==
Во 2018 година сестрата на обвинителката Јанева, Лилјана Делиакова е предложена од страна на Владата за заменик-претседател на Комисијата за хартии од вредност.<ref name=КХВ/> Подоцна на таа позиција е избрана Нора Алити (поранешната пратеничка на ДУИ и ќерка на лидерот на ПДП Абдурахман Алити)<ref name=КХВ/><ref name=RepublikaKHV/>
 
Според изјавата на обвинителката Лиле Стефанова, но и според законот за СЈО сите<ref name=brin201509сд/> Катица Јанева е единствената која има право да донесува одлики во име на СЈО. Во ова спаѓаат и одлуките за излегување од притвор и негова замена со домашен притвор, како и за враќање на пасошите на Сашо Мијалков и Јордан Камчев.<ref name=a1on_1098709/><ref name=Republika.mk2/>