Разлика помеѓу преработките на „Катица Јанева“

Додадени 15.785 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
'''Катица Јанева''' (родена '''Делиџакова''',<ref name=a1on_529668/> на {{роден на|9|февруари|1965}} година)<ref name="telma" /> — [[Специјално јавно обвинителство|специјален јавен обвинител]]<ref name="telma1">[http://telma.com.mk/vesti/katica-janeva-kje-bide-specijalen-obvinitel Катица Јанева ќе биде специјален обвинител]</ref> за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите во Македонија.
 
== Биографија ==
Катица Јанева е родена на 9 февруари 1965 година. Татко ѝ бил преседател на Основниот суд во Гевгелија.<ref name="pravdiko"/><ref name=a1on_529668/>
Катица Јанева е родена на 9 февруари 1965 година. Студирала на [[Правен факултет „Јустинијан I“ - Скопје|Правниот факултет на Универзитетот Св. Кирил и Методиј]] од 1983 до 1989 година, а правосудниот испит го положила во 1996 година.<ref name="telma">[http://telma.com.mk/vesti/biografija-na-katica-janeva Биографија на Катица Јанева]</ref> Во 1998 година, таа се вработила како стручен соработник во Судот во Гевгелија. Јанева, својата кариера во Обвинителството во Гевгелија ја започнала во 2003 година како помошник обвинител, по што 2009 е именувана за обвинител.
 
Студирала на [[Правен факултет „Јустинијан I“ - Скопје|Правниот факултет на Универзитетот Св. Кирил и Методиј]] од 1983 до 1989 година, а правосудниот испит го положила во 1996 година.<ref name="telma"/>
Во 2010 година е избрана од Советот на јавни обвинители за шеф на Основното јавно обвинителство Гевгелија.
 
Во 1998 година, таа се вработила како стручен соработник во Судот во Гевгелија.<ref name="pravdiko"/>
 
Јанева, својата кариера во Обвинителството во Гевгелија ја започнала во 2003 година како помошник обвинител, по што 2009 е именувана за обвинител.<ref name="pravdiko"/><ref name="telma"/> Во 2010 година е избрана од Советот на јавни обвинители за шеф на Основното јавно обвинителство Гевгелија.<ref name="pravdiko"/>
 
Јанева завршила обуки за организиран криминал и корупција во Италија. Била на студиски патувања во САД и била едукатор на неколку програми на Академијата за судии и обвинители.<ref name="pravdiko"/><ref name=brin201509/>
 
== Кариера во Специјалното јавно обвинителство ==
На 15 септември 2015 година на острана на Собранието на Република Македонија едногласно е избрана за [[Специјално јавно обвинителство|специјален јавен обвинител]] кој ќе раководи со [[Специјално јавно обвинителство|Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите]].<ref name=brin201509/>
 
Нејзиниот избор за специјален обвинител, според некои извори, бил изненадување, зашто по Пржинските преговори во игра биле многу попознати правници.<ref name=brin201907/>
 
Според законот за основање на ова Обвиниистелство таа, како специјален јавен обвинител, располага со неограничен буџет, со право да ги избира своите соработници и со право да воспоставува надлежност врз веќе започнати предмети за кои СЈО има дополнителни докази врз.<ref name=brin201509/> Дел од ингеренциите на специјалниот јавен обвинител дефинирани во Закоонот за СЈО се пренесени во продолжение:
 
:: '''Член 22''': „Јавниот обвинител кој раководи со јавното обвинителство може да покрене обвинение или да нареди запирање на истражна постапка во период не подолг од 18 месеци од денот на преземање на предметите и материјалите во негова надлежност.“<ref name=brin201509сд/>
::'''Член 9 став 2''': „Јавните обвинители немаат право да донесуваат наредби и обвиненија, а имаат право да го застапуваат Јавниот обвинител кој раководи со јавното обвинителство пред надлежен суд“.
 
Според ''Член 9 став 2'' Катица Јанева, како специјален јавен обвинител е единствената која има право да донесува наредби, одлики од обвиненија.<ref name=brin201509сд/>
 
Решенијата од Законот СЈО предвидуваат целосна независност на Специјалниот од Јавениот обвинител на Република Македонија, со тоа што предметите целосно ќе се реферираат само пред СЈО без знаење на било кој обвинител од редовното обвинителство кои не се дел од тимот на СЈО.<ref name=brin201509сд/>
 
Мандатот на Катица Јанева како специјален обвинител истекува на 15 спетември 2019 година. Со оглед на несогласувањата помеѓу опизицијата (ВМРО-ДПМНЕ) и Владата (предводена од СДСМ и ДУИ) на 15 јули 2019 година таа поднесува оставка.<ref name=фокус/><ref name=курир/><ref name=makfaks/><ref name=плусифно/> Во оставката наведува:
::„Во моментот кога со консензус на сите политички партии бев избрана за Специјален Јавен Обвинител, себеси и на граѓаните на Република Северна Македонија ветив дека функцијата Специјален јавен обвинител ќе ја извршувам во интерес на владеењето на правото и борбата против криминалот и коруцпијата во Република Северна Македонија. Се нафатив на функцијата во исклутелно тешки околности и целосно свесна за задачата која ми е дадена“<ref name=плусифно/><ref name=RepublikaKHV/>
 
== Контроверзи ==
Во 2018 година сестрата на обвинителката Јанева, Лилјана Делиакова е предложена од страна на Владата за заменик-претседател на Комисијата за хартии од вредност.<ref name=КХВ/> Подоцна на таа позиција е избрана Нора Алити (поранешната пратеничка на ДУИ и ќерка на лидерот на ПДП Абдурахман Алити)<ref name=КХВ/>
 
Според изјавата на обвинителката Лиле Стефанова, но и според законот за СЈО сите<ref name=brin201509сд/> Катица Јанева е единствената која има право да донесува одлики во име на СЈО. Во ова спаѓаат и одлуките за излегување од притвор и негова замена со домашен притвор, како и за враќање на пасошите на Сашо Мијалков и Јордан Камчев.<ref name=a1on_1098709/><ref name=Republika.mk2/>
 
Оставката на функцијата специјален јавен обвинител ја поднесува на 15 јули 2019 година, неколку часа пред започнување на прес конференцијата од страна на (реовното) Основно јавно обвинителство во која обвинителката Вимла Рисковска вели дека:
::„Истражната постапка се води затоа што во периодот од месец ноември 2018-та, до април 2019-та, првоосомничениот искористувајќи го своето влијание врз јавен обвинител влијаел во истрага да се олесни постапката на едно осомничено лице, а второто лице континуирано договарало средби. На средбите, тие ги увериле сведоците дека првоосомничениот има влијание врз обвинителот и барале 1.500.000 евра за да го искористи тоа влијание. Тие пари, во два наврати им се исплатени. Средбите се одржувале на повеќе места, во домот на сведоците и на првоосомничениот. Биле побарани вкупно 8.000.000 евра за да се запре предистражната постапка, а доколку таа не биде запрена, за делото да има олеснителни околности, тогаш тој требало да им исплати 5.000.000 евра, во кои влегувале и претходно дадените пари. Останатите 4.000.000 евра било договорено да се исплаќаат суксесивно на четири рати.“
Истата ден (15 јуни 2019) на граничен премин со Грција уапсен е Бојан Јовановски, а во Скопје уапсен е Зоран Милевски (Кичеец). Двајцата се ставени во притвор, а на Катица Јанева одземен и е дениот мобилен телефон, а дугиот не е најден. Истата вечер одземен ѝ е едниот телефон.<ref name=Republika.mk/>
 
Утредента (на 16 јули 2019) дел од вработените (обвинители и друг персонал) од СЈО одржуваат конференција за печат која ја предводи обвинителката Ленче Ристоска. Таа конференцијата за печат ја започнува со зборовите:
::„...Денес не стојам само во мое лично име тука, туку стојам во име на сите обвинители кои се зад мене, како и на дел од обвинителите кои ни се на годишен одмор. Тоа се: обвинителот Рустени, обвинителот Донев и обвинителката Фетаи меѓутоа стојам и во име на целиот истражителски тим и во име на цеокупната стручна служба од ова јавно обвинителство.“<ref name=a1on_video/>
 
== Наводи ==
{{наводи}}|
<ref name=RepublikaKHV>{{cite web
|url=https://arhiva.republika.mk/914064
|title=За искуството 1500 евра: Биографијата на сестрата на Катица срочена во десет збора
|publisher=Република.мк
|accessdate=16 јули 2019
|author=Република Online
|date=7 мај 2018 }}</ref>
 
<ref name=КХВ>{{cite web
|url=https://plusinfo.mk/%d0%b0%d0%bb%d0%b8%d1%82%d0%b8-%d0%be%d0%b4-%d0%b4%d1%83%d0%b8-%d0%b8-%d1%81%d0%b5%d1%81%d1%82%d1%80%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d1%98%d0%b0%d0%bd%d0%b5%d0%b2%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%b4%d0%bb/
|title=Алити од ДУИ и сестрата на Јанева предложени за претседателка и заменичка на КХВ
|publisher= Плусинфо
|accessdate=16 јули 2019
|author=
|date=7 мај 2018 }}</ref>
 
<ref name=Republika.mk2>{{cite web
|url=https://republika.mk/vesti/makedonija/odzemen-mobilniot-telefon-na-katica-janeva/
|title=Мислењата за пуштање од куќен притвор и враќањето на пасошите се потпишани од Јанева
|publisher=Republika.mk
|accessdate=16 јули 2019
|author=Republika.mk
|date= 16 јули 2019}}</ref>
 
<ref name=a1on_1098709>{{cite web
|url=https://a1on.mk/archives/1098709
|title=Стефанова: Катица потпишуваше сѐ - не се мои предлозите за пуштање од притвор и за пасошите
|publisher=А1он.мк
|accessdate=16 јули 2019
|author=А1он.мк
|date=16 јули 2019 }}</ref>
 
<ref name=Republika.mk>{{cite web
|url=https://republika.mk/vesti/makedonija/odzemen-mobilniot-telefon-na-katica-janeva/
|title=Одземен мобилниот телефон на Катица Јанева
|publisher=Republika.mk
|accessdate=16 јули 2019
|author=Republika.mk
|date= }}</ref>
 
<ref name=a1on_video>
{{YouTube
|id=4w6ukdZtlxY
|title= Ристоска и обвинителите: Загрижени сме за случувањата со истрагата
}}
</ref>
 
<ref name=курир>{{cite web
|url=https://kurir.mk/makedonija/vesti/katica-janeva-podnese-neotpovikliva-ostavka-vo-sjo/
|title=Катица Јанева поднесе неотповиклива оставка во СЈО
|publisher= курир.мк
|accessdate=16 јули 2019
|author=
|date=15 јули 2019 }}</ref>
 
<ref name=плусифно>{{cite web
|url=https://plusinfo.mk/%d0%ba%d0%b0%d1%82%d0%b8%d1%86%d0%b0-%d1%98%d0%b0%d0%bd%d0%b5%d0%b2%d0%b0-%d1%81%d0%b8-%d0%bf%d0%be%d0%b4%d0%bd%d0%b5%d1%81%d0%b5-%d0%be%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%b2%d0%ba%d0%b0/
|title=Катица Јанева поднесе оставка!
|publisher=Плусинфо
|accessdate=16 јули 2019
|author=Плусинфо
|date=15 јули 2019 }}</ref>
 
<ref name=makfaks>
{{cite web
|url=https://makfax.com.mk/makedonija/%d1%88%d0%b5%d1%84%d0%b8%d1%86%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d1%81%d1%98%d0%be-%d0%ba%d0%b0%d1%82%d0%b8%d1%86%d0%b0-%d1%98%d0%b0%d0%bd%d0%b5%d0%b2%d0%b0-%d0%b4%d0%b0%d0%b4%d0%b5-%d0%be%d1%81%d1%82/
|title=Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка
|publisher= Makfaks
|accessdate=15 јули 2019
|author=Makfaks
|date=15 јули 2019 }}</ref>
 
 
<ref name=фокус>
{{cite web
|url=https://fokus.mk/janeva-podnese-ostavka-nema-da-bidam-alibi-so-koe-vo-zalozhnishtvo-se-drzhi-sjo/
|title=Јанева поднесе оставка: Нема да бидам алиби со кое во заложништво се држи СЈО!
|publisher= Неделник Фокус (online издание)
|accessdate=16 јули 2019
|author=Редакција Фокус
|date=16 јули 2019 }}</ref>
 
<ref name=brin201509сд>
{{cite web
|url=https://prizma.mk/tesno-skroen-zakon-za-spetsijalen-obvinitel/
|title=Тесно скроен закон за специјален обвинител
|publisher= Prizma.mk (БРИН Македонија)
|accessdate=16 јули 2019
|author=Саше Димовски
|date=15 септември 2015}}</ref>
 
<ref name=brin201907>
{{cite web
|url=https://prizma.mk/so-iznenaduvane-dojde-so-iznenaduvane-zaminuva/
|title=Со изненадување дојде, со изненадување заминува
|publisher= Prizma.mk (БРИН Македонија)
|accessdate=16 јули 2019
|author=Владо Апостолов
|date=15 јули 2019 }}</ref>
 
<ref name=brin201509>
{{cite web
|url=https://prizma.mk/janeva-neogranichen-budhet-pravo-da-gi-izbira-sorabotnitsite/
|title=Јанева со неограничен буџет и право да ги избира соработниците
|publisher= Prizma.mk (БРИН Македонија)
|accessdate=16 јули 2019
|author=Ивана Костовска
|date=15 септември 2015}}</ref>
 
<ref name="telma">[http://telma.com.mk/vesti/biografija-na-katica-janeva Биографија на Катица Јанева]</ref>
 
<ref name=a1on_529668>
{{cite web
|url=https://a1on.mk/archives/529668
|title=Катица Јанева „жесток костен“, аферата „Пуч“
|publisher=a1on.mk
|accessdate=16 јули 2019
|author=
|date=15 септември 2015}}</ref>
 
<ref name="pravdiko">
{{cite web
|url=https://www.pravdiko.mk/koja-e-katitsa-janeva-spetsijalniot-obvinitel-za-puch-i-prislushuvane/
|title=Која е Катица Јанева, специјалниот обвинител за „Пуч“ и „Прислушување“
|publisher=Правдико
|accessdate=16 јули 2019
|author=
|date=15 септември 2015}}</ref>
 
}}
 
[[Категорија:Обвинители]]