Разлика помеѓу преработките на „Associated Press“

Додадени 193 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
{{Инфокутија Претпријатие
| name = Associated Press
| logo = Associated Press logo 2012.svg
| industry = медиуми
| foundation = {{Start date and age|1846|05|22}}<ref name="origin">{{cite web|url=http://www.editorandpublisher.com/news/documents-shed-new-light-on-birth-of-ap-wire-older-than-originally-thought/ |title=Documents Shed New Light on Birth of AP; Wire Older Than Originally Thought |date=31 January 2006|publisher=[[Editor&Publisher]] |access-date=27 July 2018}}</ref>
| location_city = {{nowrap|[[Њујорк (град)|Њујорк]]}}, [[Њујорк (држава)|Њујорк]], {{nowrap|САД}}
| area_served = цел свет
| key_people = {{unbulleted list|Стивен Сварц (претседател)|Гери Пруит (претседател и директор)}}
| products = агенција
| revenue = {{loss}} 568,13 милиони [[Американски долар|$]] (2015)<ref name="pdf">{{cite news | title=Consolidated Financial Statements| work=The Associated Press | date=April 2015 | url=http://www.ap.org/annual-report/2015/AssociatedPress_2015FinancialStatements.pdf |format=PDF| accessdate=2016-06-02 }}</ref>
| net_income= 1,6&nbsp;милиони $ (2016)<ref name="pdf"/>
| num_employees = 3.200
| homepage = {{URL|https://www.ap.org/}}
}}
 
{{Инфокутија Претпријатие|name='''Associated Press|logo=Associated Press logo 2012.svg|industry=[[News media]]|foundation={{Start date and age|1846|05|22}}<ref name="origin">{{cite web |url=http://www.editorandpublisher.com/news/documents-shed-new-light-on-birth-of-ap-wire-older-than-originally-thought/ |title=Documents Shed New Light on Birth of AP; Wire Older Than Originally Thought |date=31 January 2006 |publisher=[[Editor&Publisher]] |access-date=27 July 2018}}</ref>|location_city=[[200 Liberty Street]] {{nowrap|[[New York City]]}}, [[New York''' (state)|Newсе York]], {{nowrap|United States}}|area_served=Worldwide|key_people={{unbulleted list|Steven R. Swartz (Chairman)|[[Gary B. Pruitt|Gary Pruitt]] (President and CEO)}}|products=[[News agency|Wire service]]|revenue={{loss}} [[United States dollar|$]]568.13 million (2015)<ref name="pdf">{{cite news | title=Consolidated Financial Statements| work=The Associated Press | date=April 2015 | url=httpчита://www.ap.org/annual-report/2015/AssociatedPress_2015FinancialStatements.pdf |format=PDF| accessdate=2016-06-02 }}</ref>|net_income=$1.6&nbsp;million (2016)<ref name="pdf"/>|num_employees=3,200|homepage={{URL|https://www.ap.org/}}}} '''АсошиетедАсошиејтед прес''' (; '''АП''' ) е американска непрофитна новинска агенција со седиште во [[Њујорк (град)|Њујорк]]. Основана e во 1846 година и функционира како кооперативно и не-корпоративнонекорпоративно здружение . Нејзини членови се американски весници и радиодифузери.
 
АП има освоено 53 [[Пулицерова награда|Пулицерови награди]], меѓу кои 31 за фотографии, од 1917 година кога почна оваа награда да се доделува. Агенцијата има заработено Пулицерова награда од 2019 година за меѓународно известување за покривање на граѓанската војна во Јемен.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Задруги во САД]]