Разлика помеѓу преработките на „Илири“

Додадени 26 бајти ,  пред 8 месеци
→‎Култура на Илирите: биле под влијание и на македонската култура
с (Отстрането уредувањето на Peridot and Lapis Lazuli (разговор), вратено на последната верзија на [[User:...)
(→‎Култура на Илирите: биле под влијание и на македонската култура)
 
 
==Култура на Илирите==
Илирите имале развиена култура. Таа се развивала и под влијание на соседните култури, особено на македонската, хеленската и римската култура. Илирите рано воспоставиле трговски и културни врски со хеленските колонии на Јадранското Море. Тоа придонело за ширење на хеленското културно влијание меѓу илирските племиња. Подоцна, по паѓањето под римска власт, Илирите се нашле под силно влијание на римската култура.
 
== Kултови и религија ==
Анонимен корисник