Разлика помеѓу преработките на „Литванска фудбалска федерација“

с
нема опис на уредувањето
с (Ehrlich91 ја премести страницата Литваниска фудбалска федерација на Литванска фудбалска федерација: правилно)
с
Ознака: Изворно уредување 2017
 
| Претседател =
}}
'''ЛитванискаЛитванска фудбалска федерација''' ([[Литвански јазик|литвански]]: ''Lietuvos futbolo federacija'' ('''ЛФФ''') е највисока фудбалска организација во [[Литванија]] која се залага за организација и развој на фудбалскииот спорт како и за [[Фудбалска репрезентација на Литванија|репрезентацијата на Литванија]].
 
Првата [[фудбал]]ска топка во Литванија ја заиграле студенти кои исто така ги основале првите клубови пред [[Прва светска војна|Првата светска војна]]. Најстар фудбалски клуб е [[ФК Каинас|Каунас]], основан во [[1919]] година.