Разлика помеѓу преработките на „Ирак“

Додаден 1.831 бајт ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на Vase10000 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91)
Ознака: Отповикување
== Население, јазик и религија ==
{{Main|Демографија на Ирак}}
 
{{bar box
=== Јазик ===
Официјални јазици во оваа држава се [[Арапски јазик|арапскиот]] и [[Курдски јазик|курдскиот]] јазик.Околу 75% од населението го зборува арапскиот јазик,додека пак курдскиот јазик го зборуваат само 20%.Во употреба се уште и [[Туркменски јазик|туркменскиот]] јазик(дијалект на турскиот јазик),асирскиот и [[Ерменски јазик|ерменскиот]] јазик.Исто така од западните јазици најмногу се зборува [[Англиски јазик|англискиот]] јазик.Курдскиот јазик најмногу се зборува на северот на земјата.Ерменскиот јазик најмногу се зборува од останатиот дел на хрисијанското население.
 
[[Арамејски јазик|Арамејскиот]] јазик и јужен азери јазик,се регионални јазици.Ерменскиот и персијскиот јазик се застапени,но во споредба со другите јазици во помала мера.Поголемиот дел од ирачките курди ги зборуваат и курдскиот и арапскиот јазик.[[Туркмени|Туркмените]] го зборуваат азери јазикот,асирците зборуваат на различни ерменски дијалекти.Според уставот на Ирак сите граѓани имаат право на образование на [[мајчин јазик]].{{bar box
|float=right
|title=Верници во Ирак
641

уредување