Разлика помеѓу преработките на „Црна Гора“

Додадени 2.256 бајти ,  пред 10 месеци
== Географија и клима ==
{{Главна|Географија на Црна Гора}}
 
[[Податотека:Relief map of Montenegro.png|мини|300п|Релјефна карта на Црна Гора]]
 
Црна Гора се наоѓа на [[Балканскиот полуостров]] и се граничи со: [[Хрватска]], [[Босна и Херцеговина]], [[Србија]] ([[Косово]]) и [[Албанија]]. Главен град на Црна Гора е [[Подгорица]], додека историска престолнина е [[Цетиње]]. Поголеми градови во Црна Гора се: [[Никшиќ]], [[Пљевља]], [[Биело Поле]], [[Цетиње]], [[Бар (Црна Гора)|Бар]], [[Будва]], [[Херцег Нови]] и други.
 
Поголемиот дел од Црна Гора е планински со високи врвови покрај границите со Србија и Албанија. Мал рамничарски дел има над Подгорица и покрај приморјето. Најниска надморска височина е во долината на реката Зета. Планините на Црна Гора вклучуваат некои од најгрупите терени во Европа, во просек над 2.000 метри во височина. Еден од позначајните црногорски врвови е [[Боботов Кук]] со висина од 2.522 метри. Највисокиот врв на Црна Гора е [[Зла Колата]] (2534 м [[надморска височина|н.в.]]) вво [[Проклетие]].
 
следува табела на Националните паркови на земјата:
{{легенда|#B3E0E4|Прогласено за [[светско наследство]] на УНЕСКО|border=solid 1px #AAAAAA}}
 
{| class="sortable wikitable plainrowheaders"
|-
!scope=col|Име
! Слика
!scope=col|Подрачје (општини)
!scope=col|Површина ([[хектар|ха]])
!scope=col|Прогласен
|-
!scope=row style="background:#CFECEC;"|[[Дурмитор]]
| [[Податотека:Durmitor national park montenegro.jpg|100п]]
| северозападна Црна Гора <br />([[Општина Жабљак|Жабљак]], [[Општина Шавник|Шавник]], [[Општина Плужине|Плужине]],<br /> [[Општина Плевља|Плевља]] и [[Општина Мојковац|Мојковац]])
| 39.000
| 1952
|-
!scope=row| [[Биоградска Гора]]
| [[Податотека:Biogradska suma.jpg|100п]]
| североисточна Црна Гора <br />([[Општина Колашин|Колашин]], [[Општина Мојковац|Мојковац]], [[Општина Беране|Беране]]<br /> и [[Општина Андриевица|Андриевица]])
| 5.650
| 1952
|-
!scope=row| [[Ловќен]]
| [[Податотека:Lovcen-008-p1010045.jpg|100п]]
| јужна Црна Гора <br />([[Општина Цетиње|Цетиње]] и [[Општина Будва|Будва]])
| 6.220
| 1952
|-
!scope=row| [[Скадарско Езеро]]
| [[Податотека:Westlicher Teil des Skutarisee.JPG|100п]]
| југоисточна Црна Гора <br />([[Општина Подгорица|Подгорица]], [[Општина Бар|Бар]] и [[Општина Цетиње|Цетиње]])
| 40.000
| 1983
|-
!scope=row| [[Проклетие]]
| [[Податотека:Jezerski Vrh (2694) sa Karanfila (2480).jpg|100п]]
| источна Црна Гора <br />([[Општина Плав|Плав]])
| 16.630
| 2009
|-
|}
 
== Политички систем ==