Разлика помеѓу преработките на „Црна Гора“

Додадени 1.502 бајти ,  пред 7 месеци
Најпопуларни спортови во Црна Гора се тимските спортови, како што се [[фудбал|фудбалот]], [[кошарка|кошарката]], [[ватерполо]], [[одбојка]] и [[ракомет]]. Другите спортови се [[бокс]], [[тенис]], [[пливање]], [[џудо]], [[карате]], [[атлетика]], [[пинг-понг]] и [[шах]].
 
Најпопуларниот спорт е фудбалот. Меѓу многуте големи играчи од Црна Гора се [[Дејан Савиќевиќ]], [[Предраг Мијатовиќ]], [[Мирко Вучиниќ]] или [[Стеван Јоветиќ]]. [[Фудбалска репрезентација на Црна Гора|Црногорскиот национален фудбалски тим]], основан во [[2006]] година, играл во плејофот за [[Европско првенство во фудбал 2012|Евро 2012]], што е најголем успех во историјата на националниот тим. Најуспешен клуб на домашните црногорски фудбалски натпревари е [[ФК Рудар Плевља]], со две шампионски титули и четири првенства. Историски гледано, најуспешните клубови, а денес најпопуларни се [[ФК Будуќност Подгорица]] и [[ФК Сутјеска Никшиќ]], кои биле членови на Југословенската прва лига. Најпознато е фудбалското ривалство меѓу [[ФК Будуќност Подгорица]] и [[ФК Сутјеска Никшиќ]], познато како црногорско дерби. Друго традиционално фудбалско ривалство е помеѓу ФК Будуќност и [[ФК Ловчен Цетиње]]. Во периодот 2000-2009 година постоел огромен интерес за ривалство во Подгорица помеѓу ФК Будуќност и [[ФК Зета]], а во периодот 2008-2014 година имало уште едно важно локално дерби во топ-ниво натпревар помеѓу тимови од Никшиќ - ФК Сутјеска и ФК Челик Никшиќ. Од [[2006]] година, меѓу важните дерби натпревари е ФК Будуќност - ФК Рудар Плевља.
 
Ватерполото често се смета за национален спорт. Црногорскиот национален тим е еден од највисоко рангираните тимови во светот, освојувајќи златен медал на [[Европско првенство во ватерполо 2008|Европскиот шампионат за ватерполо]] во [[2008]] година во [[Малага]], [[Шпанија]], и освојувајќи го златниот медал во [[Светската лига во ватерполо|Светската лига за мажи]] во [[2009]] година, кое се одржало во црногорскиот главен град [[Подгорица]]. Црногорскиот тим [[ВК Приморац]] од [[Котор]] станал шампион на Европа во Евролига 2009 во [[Риека]], [[Хрватска]].