Разлика помеѓу преработките на „РК Металург“

Додадени 4 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
 
| ground = [[Автокоманда]], [[Скопје]]
| capacity = 2 000
| chairman = [[МинчоЗорица ЈордановБлажевска]]
| manager =
| league = [[Македонска Ракометна Супер Лига|ВИП Супер Лига]]
}}
 
'''РК „Металург Скопје“''' — [[Македонија|македонски]] [[ракомет]]ен клуб од [[Скопје]]. Покрај во [[Македонска Ракометна Супер Лига|ВИП Супер лигата]], клубот настапува и во [[СЕХА лига|СЕХА лигата]] и во ЕХФ Лигата на шампионите. Сопственик на РК „Металург“ е [[Минчо Јорданов]].
 
==Историја==
Клубот е создаден во [[1971]] година, под покровителство на Скопската железарница. Првичната идеја била да се создаде ракометен клуб од самите вработени во [[Фабрика|фабриката]]. Така, идејата била прифатена и така бил основан РК „Металург“. Првиот натпревар, клубот го одиграл против РК "Пирин" и издвојувал победа од 22:14. Во [[1974]] година била формирана јуниорската екипа на „Металург“, под водство на [[Крешимир Пустина]]. Првото европско деби на „Металург“ било во [[1993]] година, кога настапил во Купот на градовите на [[ЕХФ]], а противник му бил белгискиот "Херстел".<ref>[http://www.rkmetalurg.mk/istorijat-na-rk-metalurg/ РК Металург - Официјална интернет-страница, Историја на РК „Металург“]</ref>