Разлика помеѓу преработките на „Река“

Додадени 318 бајти ,  пред 1 година
 
===Реката ккао тема во популарната музика===
* „[[Грин Ривер (рок-група)|Зелена река]]“ (''Green River'') - американска [[гранџ]]-група.<ref>[https://www.allmusic.com/artist/green-river-mn0000799771/biography www.allmusic.com, Green River, Biography by Mark Deming. (пристапено на 29.6.2019)]</ref>
* „Реката на старецот“ (''Ol' Man River'') - песна на англискиот [[Рок-музика|рок]]-музичар [[Џеф Бек]] (''Jeff Beck'') од 1968 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=jerHveW-N9Q Jeff Beck - You Shook Me, Ol' Man River, Greensleeves - YouTube (пристапено на 23.4.2018)]</ref>
* „Зелена река“ (''Green River'') - песна од истоимениот албум на американската рок-група „[[Криденс Клирвотер Ривајвал]]“ (''Creedence Clearwater Revival'')“ од 1969 година.<ref>[https://www.discogs.com/Creedence-Clearwater-Revival-Green-River/master/55272 DISCOGS, Creedence Clearwater Revival ‎– Green River (пристапено на 23.12.2017)]</ref>