Отвори го главното мени

Промени

Одземени 262 бајти ,  пред 3 месеци
с
Отстрането уредувањето на Vase10000 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06
{{Main|Религија во Црна Гора|Црногорска Православна Црква}}
[[Податотека:Religious map of Montenegro by municipality mk.svg|thumb|right|300px|Карта на главните религии според пописот од 2011.]]
 
*[[Христијани]] - 461,526
*[[Муслимани]] - 188,510
 
 
{{bar box
|float=right
|title=Верници во Црна Гора
|barwidth=200px
|bars=
{{bar percent|Христијани|blue|71.00}}
{{bar percent|Муслимани|green|29.00}}
}}
 
{{bar box