Британски Девствени Острови: Разлика помеѓу преработките

Одбиени последните 2 промени (од Vase10000) и ја поврати преработката 3602184 на MacedonianBoy
Нема опис на уредувањето
(Одбиени последните 2 промени (од Vase10000) и ја поврати преработката 3602184 на MacedonianBoy)
'''Британски Девствени Острови''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''British Virgin Islands'') се група на острови во [[Мали Антили]], во [[Карипско Море]], источно од [[Порторико]] и се дел од [[Британски прекуморски територии|Британските прекуморски територии]]. Повеќе од 60 острови и гребени спаѓаат тука. Заедно со [[Американски Девствени Острови|Американските Девствени Острови]] го сочинуваат архипелагот [[Девствени Острови]].
 
===Религија===
 
*[[Христијани]] - 16,900
*[[Муслимани]] - 240
*Без Религија - 780
*[[Хиндуисти]] - 240
*Без Религија - 1,680
*Други - 160
 
{{bar box
|float=right
|title=Верници во Британски Девствени Острови<ref>[http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис 2002, книга 10, 335 стр.]</ref>
|barwidth=200px
|bars=
{{bar percent|Христијани|blue|84.50}}
{{bar percent|Муслимани|green|1.20}}
{{bar percent|Без Религија|yellow|3.90}}
{{bar percent|Хиндуисти|pink|1.20}}
{{bar percent|Народна Религија|red|8.40}}
{{bar percent|Други|black|0.80}}
}}
== Галерија ==
<gallery>