Разлика помеѓу преработките на „Унгарија“

Одземени 408 бајти ,  пред 1 година
Одбиена последната промена (од Vase10000) и ја поврати преработката 3819217 на Ehrlich91
(Одбиена последната промена (од Vase10000) и ја поврати преработката 3819217 на Ehrlich91)
{{Main|Религија во Унгарија}}
 
*[[Христијани]] - 8,083,800
*[[Муслимани]] - 7,500
*Без Религија - 1,856,280
*[[Евреи]] - 9,980
 
{{bar box
|float=right
|title=Верници во Унгарија
|barwidth=200px
|bars=
{{bar percent|Христијани|blue|81.00}}
{{bar percent|Муслимани|green|0.75}}
{{bar percent|Без Религија|yellow|18.60}}
{{bar percent|Евреи|red|0.01}}
}}
Мнозинството од населението на [[Унгарија]] биле [[христијанизација|христијанизирани]] во текот на [[10 век]]. Првиот унгарски крал, Свети [[Иштван I]] го зел [[Западно христијанство|западното христијанство]], иако неговата мајка, ''Саролт'', била крстена по источниот обред. Унгарија останала претежно католичка земја до [[16 век]], односно до појавата на [[Протестантска реформација|реформацијата]] и [[Лутеранство]]то, каде [[Калвинизам|калвинизмот]] бил прифатен од скоро цела популација. Во втората половина на [[16 век]], сепак, [[Исусовци|Езуитите]] предводени преку својата кампања на [[Контрареформација]] меѓу [[Унгарци]]те, успеале ниовниот процент да го намалат. До [[17 век]], Унгарија веќе била католичка земја. Во некои од источните делови на земјата околу [[Дебрецен]], сѐ уште постојат протестантски заедници. [[Православие]]то во Унгарија е на религијата главно на некои национални малцинства во земјата, особено, [[Романци]], [[Руси]], [[Украинци]] и [[Срби]].