Разлика помеѓу преработките на „Данска“

Одземени 492 бајти ,  пред 2 години
Одбиена последната промена (од Vase10000) и ја поврати преработката 3837204 на Ehrlich91
(Одбиена последната промена (од Vase10000) и ја поврати преработката 3837204 на Ehrlich91)
Според Одделението за проучување на религијата на Универзитетот во [[Орхус]], Данска, исто така, постојат околу 20.000 верници на [[Будизам|будизмот]] во [[Данска]]. <ref>[http://www.globalbuddhism.org/9/borup08.htm Journal of Global Buddhism, Article by Jørn Borup, Department of Study of Religion at University of Aarhus, Denmark. 2008, based on research from 2005]</ref>, а вкупниот процент на [[муслимани]] во Данска е околу 3.7%.
 
*[[Христијани]] - 4,634,250
*[[Муслимани]] - 227,550
*Без Религија - 654,900
*[[Хиндуисти]] - 22,200
*[[Будисти]] - 11,100
 
{{bar box
|float=right
|title=Верници во Данска
|barwidth=200px
|bars=
{{bar percent|Христијани|blue|83.50}}
{{bar percent|Муслимани|green|4.10}}
{{bar percent|Без Религија|yellow|11.80}}
{{bar percent|Хиндуисти|pink|0.40}}
{{bar percent|Будисти|pink|0.20}}
}}
== Политички систем ==
{{Main|Политики на Данска}}