Разлика помеѓу преработките на „Коска“

Додадени 355 бајти ,  пред 1 година
* „Коските на сипата“ - поетска збирка на италијанскиот писател [[Еуџенио Монтале]] од 1926 година.<ref>Serđo Tukoni, „Euđenio Montale“, во: Euđenio Montale, ''Leptir iz Dinara i ostali prozni spisi''. Beograd: Rad, 1979, стр. 162.</ref>
* „Коските на Били“ (''Billy's Bones'') - песна на ирската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Поугс]]“ (''The Pogues'') од 1985 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=CywVKTCi6qw&list=PL68D998D2C9FC89B8&index=11 YouTube, 11 Billy's Bones by The Pogues (пристапено на 22.8.2017)]</ref>
* „Суво како коска“ (''Dry As A Bone'') - албум на американската [[гранџ]]-група „[[Грин Ривер]]“ (''Green River'') од 1987 година.<ref>[https://www.discogs.com/Green-River-Dry-As-A-Bone/master/59522 DISCOGS, Green River ‎– Dry As A Bone (пристапено на 27.6.2019)]</ref>
 
== Наводи ==