Разлика помеѓу преработките на „Бурунди“

Одземен 461 бајт ,  пред 9 месеци
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
 
== Население, јазик и религија ==
{{Main|Демографија на Бурунди}}
 
*[[Христијани]] - 7,667,700
*[[Муслимани]] - 234,640
*Народна Религија - 477,660
 
{{bar box
|float=right
|title=Верници во Бурунди<ref>[http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис 2002, книга 10, 335 стр.]</ref>
|barwidth=200px
|bars=
{{bar percent|Христијани|blue|91.50}}
{{bar percent|Муслимани|green|2.80}}
{{bar percent|Народна Религија|red|5.70}}
}}
 
 
[[Податотека:Karuzi Burundi goats.jpg|thumb|150px|лево|Бурундски жени при молзење кози.]]