Разлика помеѓу преработките на „Хондурас“

Додадени 674 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(→‎Етимологија: Исправена грешка при пишување)
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од мобилен извршник
Хондурас е христијанска земја, каде 97% се [[Католици]] и 3% се [[Протестанти]]. Официјален јазик во државата е [[шпански]]от, но се зборуваат и локални јазици.
 
*[[Христијани]] - 6,657,600
*[[Муслимани]] - 7,600
*Без Религија - 798,000
*[[Будисти]] - 7,600
*Народна Религија - 83,600
*Други - 45,600
 
{{bar box
|float=right
|title=Верници во Хондурас<ref>[http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис 2002, книга 10, 335 стр.]</ref>
|barwidth=200px
|bars=
{{bar percent|Христијани|blue|87.60}}
{{bar percent|Муслимани|green|0.10}}
{{bar percent|Без Религија|yellow|10.50}}
{{bar percent|Будисти|pink|0.10}}
{{bar percent|Народна Религија|red|1.10}}
{{bar percent|Други|black|0.60}}
}}
== Култура ==
{{Main|Култура во Хондурас}}
782

уредувања