Разлика помеѓу преработките на „Света Луција“

Додадени 677 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с
Околу 70% од населението на Света Луција се [[католици]]. остатокот се адвентисти, англикани, евангелисти, растафаријани и баптисти.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.infoplease.com/ipa/A0855613.html |title=Infoplease.com |publisher=Infoplease.com |date= |accessdate=2010-03-04}}</ref>
 
*[[Христијани]] - 154,870
*[[Муслимани]] - 170
*Без Религија - 10,200
*[[Хиндуисти]] - 510
*Народна Религија - 850
*Други - 3,400
 
{{bar box
|float=right
|title=Верници во Света Луција<ref>[http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис 2002, книга 10, 335 стр.]</ref>
|barwidth=200px
|bars=
{{bar percent|Христијани|blue|91.10}}
{{bar percent|Муслимани|green|0.10}}
{{bar percent|Без Религија|yellow|6.00}}
{{bar percent|Хиндуисти|pink|0.30}}
{{bar percent|Народна Религија|red|0.50}}
{{bar percent|Други|black|2.00}}
}}
== Култура ==
{{Main|Култура во Света Луција}}
782

уредувања