Разлика помеѓу преработките на „Сенегал“

Додадени 383 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
 
== Население, јазик и религија ==
===Религија===
 
*[[Христијани]] - 447,480
*[[Муслимани]] - 11,982,520
 
{{bar box
|float=right
|title=Верници во Сенегал<ref>[http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис 2002, книга 10, 335 стр.]</ref>
|barwidth=200px
|bars=
{{bar percent|Муслимани|green|96.40}}
{{bar percent|Христијани|blue|3.60}}
}}
== Култура ==
 
782

уредувања