Разлика помеѓу преработките на „Света“

Додадени 4 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
Селото Света се наоѓа на левиот брег на [[Црна Река]], под ридовите Пејчин Рид, Црни Камен, Орлоец, Горно Уво, Долно Уво и Горна Чука.
 
Оддалечено е 9 километри источно од градот [[Демир Хисар]]. Селото има рамничарска местоположба, на надморска височина од 710 метри. Атарот на селото зафаќа простор од {{км2|13,7км²7}}.
 
== Историја ==