Разлика помеѓу преработките на „Прва фудбалска лига на Македонија 2007/2008“

с
нема опис на уредувањето
с
| continentalcup2 = [[УЕФА Куп 2008/09 |УЕФА Куп]]
| continentalcup2 qualifiers = [[ФК Милано Куманово|Милано]]<br />[[ФК Пелистер|Пелистер]]
| continentalcup3 first round = [[УЕФА Интертото Куп 2008|Интертото Куп]]
| continentalcup3 first roundqualifiers = [[ФК Ренова|Ренова]]
| league topscorer = Ивица Глигоровски (15)
| biggest home win =
| total goals = 489
| average goals =
| prevseason = [[2006/2007 Прва фудбалска лига на Македонија 2006/2007|2006–07]]
| nextseason = [[2008/2009 Прва фудбалска лига на Македонија 2008/2009|2008–09]]
}}
'''Првата фудбалска лига на Македонија 2007/2008''' било- 16. издание на [[Прва Македонскамакедонска Лигафудбалска (фудбал)лига|Првата македонска фудбалска лига]]. ШампионПрвак во тааоваа сезона бил [[ФК Работнички|Работнички Кометал]] и со тоа обезбедил место во првата рунда од квалификациите за [[УЕФА Лига на шампиони|Лига на шампионите]]. Второто место го освоил [[ФК Милано|Милано]] со што освоил место во првата рунда од квалификациите за [[Лига Европа|УЕФА Купот]], а третото место, место коешто порано водело во [[Интертото Куп]]от кој бил укинаат таа сезона, го освоил [[ФК Пелистер|Пелистер]] со што исто така се квалификувал во УЕФА Купот. Испаднале [[ФК Шкендија Тетово|Шкендија 79]] и [[ФК Цементарница|Цементарница 55]].
 
== Унапредување и отпаѓање ==
|-style="vertical-align:top;"
|
; НаПред почетокот на сезоната 2007/08
Екипи унапредени од [[Втора фудбалска лига на Македонија 2006/2007|Втората фудбалска лига 2006/07]]
* [[ФК Милано Куманово|Милано]] (ШампионПрвак)
* [[ФК Цементарница|Цементарница 55]] (Второ место)
Екипи кои отпаднале воод Втората[[Прва фудбалска лига на Македонија 2006/2007|Првата фудбалска лига 2006/0807]]
* [[ФК Брегалница Штип|Брегалница Штип]] (11ти)
* [[ФК Влазрими|Влазрими]] (12ти)
|
; НаПо крајот на сезоната 2007/08
Екипи унапредени од [[Втора фудбалска лига на Македонија 2007/2008|Втората фудбалска лига 2007/08]]
* [[ФК Турново|Турново]] (ШампионПрвак)
* [[ФК Металург Скопје|Металург]] (Второ место)
Екипи кои отпаднале воод ВторатаПрвата фудбалска лига 20082007/0908
* [[ФК Шкендија|Шкендија 79]] (11ти)
* [[ФК Цементарница|Цементарница 55]] (12ти)
== Екипи ==
 
{{Location map+|Република Македонија|float=right|width=370400|caption=ЛокацијаМестоположба на екипите кои учествувале во сезоната 2007-08|places=
<!--SKOPJE-->
{{Location map~|Република Македонија|lat=42 |long=21.433333 |label='''Скопје''' |position=bottom}}
<!--KUMANOVO-->
{{Location map~|Република Македонија|lat=42.130533 |long=21.721219 |label=[[ФК Башкими|Башкими]]<br>[[ФК Милано Куманово|Милано]]|position=bottom }}
{{Location map~|Република Македонија|lat=42.130533 |long=21.721219 |label=[[ФК Башкими|Башкими]]|position=top }}
<!--KIČEVO-->
{{Location map~|Република Македонија|lat=41.517778 |long=20.965556 |label=[[ФК Напредок (Кичево)|Напредок]] }}
<!--BITOLA-->
{{Location map~|Република Македонија|lat=41.031944 |long=21.334722 |label=[[ФК Пелистер|Пелистер]] }}
{{Location map~|Република Македонија|lat=42.032777 |long=21 |label=[[ФК Ренова|Ренова]] |position=right}}
<!--KRATOVO-->
{{Location map~|Република Македонија|lat=42.066667 |long=22.183333 |label=[[ФК Силекс|Силекс]]|position=top }}
<!--TETOVO-->
{{Location map~|Република Македонија|lat=42 |long=20.966666 |label=[[ФК Шкендија Тетово|Шкендија]] |position=bottom}}
<!--HIDDEN MARKER FOR SKOPJE CLUBS (UPPER RIGHT CORNER)-->
{{Location map~ |Хрватска|mark=TransparentPlaceholder.png|lat=46.65 |long=1920.8000 |label='''Скопски&nbsp;екипи:'''|position=left }}
{{Location map~ |Хрватска|mark=TransparentPlaceholder.png|lat=46.45 |long=1920.8000 |label=[[ФК Цементарница |Цементарница]]|position=left }}
{{Location map~ |Хрватска|mark=TransparentPlaceholder.png|lat=46.25 |long=20.00 |label=[[ФК Македонија Ѓорче Петров|Македонија]]<br>[[ФК Работнички|Работнички]]<br>[[ФК Вардар|Вардар]] |position=left }}
}}
| 18,104
|-
| [[ФК Македонија Ѓорче Петров|Македонија Ѓ.П.Ѓорче Петров]]
| [[Скопје]]
| [[Стадион Ѓорче Петров]]
| 7,000
|-
| [[ФК Напредок (Кичево)|Напредок]]
| [[Кичево]]
| [[Градски стадион Кичево]]
| 2,000
|-
| [[ФК Шкендија Тетово|Шкендија]]
| [[Тетово]]
| [[Градски стадион Тетово]]
 
== Табела ==
</noinclude>{{#invoke:Sports table|main|style=WDL
|template_name=Табела на Првата фудбалска лига на Македонија 2007/2008
|source=[http://macedonianfootball.com/1-mfl-2007-08-final-standings/ MacedonianFootball.com], [https://int.soccerway.com/national/macedonia-fyr/first-league/2007-2008/regular-season/r5208/ Soccerway.com]
 
<!--Update team positions here-->
{{Fb cl header }}
|team1=РАБ |team2=МИЛ |team3=ПЕЛ |team4=ВАР |team5=РЕН |team6=ПОБ |team7=МАК |team8=НАП |team9=СИЛ |team10=БАШ |team11=ШКЕ |team12=ЦЕМ
{{Fb cl team |p=1 |t=Rabotnicki Skopje |w=24|d=7 |l=2 |gf=51|ga=11|bc=#D0F0C0|champion=y}}
{{Fb cl2 qr |rows=1 |s=2008-09 |c=UCL |r=QR1}}
{{Fb cl team |p=2 |t=Milano Kumanovo |w=21|d=3 |l=9 |gf=74|ga=36|bc=#BBEBFF}}
{{Fb cl2 qr |rows=2 |s=2008-09 |c=UEFA Cup|r=QR1}}
{{Fb cl team |p=3 |t=Pelister Bitola |w=17|d=7 |l=9 |gf=42|ga=27|bc=#BBEBFF}}
{{Fb cl team |p=4 |t=Vardar Skopje |w=12|d=11|l=10|gf=45|ga=40}}
{{Fb cl3 qr |rows=1 |competition=Неспособен за Европските натпреварувања 2008–09 |nt=1}}
{{Fb cl team |p=5 |t=Renova |w=13|d=8 |l=12|gf=34|ga=34|bc=#CCCCFF}}
{{Fb cl2 qr |rows=1 |s=2008 |c=Intertoto Cup|r=R1}}
{{Fb cl team |p=6 |t=Pobeda Prilep |w=12|d=9 |l=12|gf=48|ga=48}}||rowspan=3 style="background-color:white;"|
{{Fb cl team |p=7 |t=Makedonija Gjorče Petrov |w=13|d=5 |l=15|gf=34|ga=42}}
{{Fb cl team |p=8 |t=Napredok Kicevo |w=11|d=9 |l=13|gf=38|ga=49}}
{{Fb cl team |p=9 |t=Sileks Kratovo |w=10|d=11|l=12|gf=33|ga=36|bc=#FFE6E6|playoffwinner=y}}
{{Fb cl3 qr |rows=2 |competition=[[#Плејоф опстанок|плејоф опстанок]]}}
{{Fb cl team |p=10|t=Bashkimi Kumanovo |w=8 |d=6 |l=19|gf=40|ga=63|bc=#FFE6E6|playoffwinner=y}}
{{Fb cl team |p=11|t=Shkendija Tetovo |w=7 |d=5 |l=21|gf=26|ga=58|bc=#FFCCCC|relegated=y}}
{{Fb cl2 qr |relegation=y|rows=2 |s= |c=[[Втора македонска фудбалска лига 2008/2009]]}}
{{Fb cl team |p=12|t=Cementarnica 55 Skopje |w=5 |d=9 |l=19|gf=24|ga=46|bc=#FFCCCC|relegated=y}}
{{Fb cl footer |s=[http://www.ffm.com.mk/ FFM] {{mk icon|date=May 2011}} {{en icon}} |orfc=1st points; 2nd goal difference; 3rd goals scored; 4th head-to-head points; 5th head-to-head goal difference; 6th head-to-head goals scored; 7th draw.<br>
For deciding champions, qualification to UEFA Cup, relegation play-offs and relegation: 1st points; 2nd head-to-head points; 3rd head-to-head goal difference; 4th head-to-head goals scored; 5th decision match(es) |nt=<sup>1</sup>Вардар не успеа да добие УЕФА лиценца за натпреварувањето поради финансиски причини. |date=април 2013}}
 
<!--Update team qualifications here (defined below)-->
== Плејоф опстанок ==
|result1=CL1Q |result2=UC1Q |result3=UC1Q |result5=IC1R |result9=RPO |result10=RPO |result11=REL |result12=REL
 
<!--Update team results here and then (if needed positions above). Don't forget to update the date (update parameter)-->
|update=complete
|win_БАШ=8 |draw_БАШ=6 |loss_БАШ=19|gf_БАШ=40|ga_БАШ=63<!-- Baškimi -->
|win_ВАР=12|draw_ВАР=11|loss_ВАР=10|gf_ВАР=44|ga_ВАР=40<!-- Vardar -->
|win_МАК=13|draw_МАК=5 |loss_МАК=15|gf_МАК=34|ga_МАК=42<!-- Makedonija Gjorče Petrov -->
|win_МИЛ=21|draw_МИЛ=3 |loss_МИЛ=9 |gf_МИЛ=74|ga_МИЛ=35<!-- Milano -->
|win_НАП=11|draw_НАП=9 |loss_НАП=13|gf_НАП=38|ga_НАП=49<!-- Napredok -->
|win_ПЕЛ=17|draw_ПЕЛ=7 |loss_ПЕЛ=9 |gf_ПЕЛ=42|ga_ПЕЛ=27<!-- Pelister -->
|win_ПОБ=12|draw_ПОБ=9 |loss_ПОБ=12|gf_ПОБ=48|ga_ПОБ=48<!-- Pobeda -->
|win_РАБ=24|draw_РАБ=7 |loss_РАБ=2 |gf_РАБ=51|ga_РАБ=11<!-- Rabotnichki -->
|win_РЕН=13|draw_РЕН=8 |loss_РЕН=12|gf_РЕН=34|ga_РЕН=34<!-- Renova -->
|win_СИЛ=10|draw_СИЛ=11|loss_СИЛ=12|gf_СИЛ=33|ga_СИЛ=36<!-- Sileks -->
|win_ЦЕМ=5 |draw_ЦЕМ=9 |loss_ЦЕМ=19|gf_ЦЕМ=24|ga_ЦЕМ=46<!-- Cementarnica 55 -->
|win_ШКЕ=7 |draw_ШКЕ=5 |loss_ШКЕ=21|gf_ШКЕ=26|ga_ШКЕ=57<!-- Škendija 79 -->
 
<!--Team definitions (wikilinks in table)-->
|name_БАШ=[[ФК Башкими|Башкими]]
|name_ВАР=[[ФК Вардар|Вардар]]
|name_МАК=[[ФК Македонија Ѓорче Петров|Македонија Ѓорче Петров]]
|name_МИЛ=[[ФК Милано Куманово|Милано]]
|name_НАП=[[ФК Напредок (Кичево)|Напредок]]
|name_ПЕЛ=[[ФК Пелистер|Пелистер]]
|name_ПОБ=[[ФК Победа|Победа]]
|name_РАБ=[[ФК Работнички|Работнички]]
|name_РЕН=[[ФК Ренова|Ренова]]
|name_СИЛ=[[ФК Силекс|Силекс]]
|name_ЦЕМ=[[ФК Цементарница|Цементарница 55]]
|name_ШКЕ=[[ФК Шкендија Тетово|Шкендија]]
 
<!--Status-->
|status_РАБ=C
|status_СИЛ=O
|status_БАШ=O
|status_ШКЕ=R
|status_ЦЕМ=R
 
<!--Point adjustment-->
 
<!--Table settings and rules-->
|show_limit=5
|class_rules = 1) Поени; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Поени од меѓусебните дуел; 5) Гол разлика од меѓусебните дуели; 6) Гол во гости од меѓусебните дуели (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните дуели; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).
 
<!--Qualification and relegation column definitions-->
|res_col_header=Пласмани или испаѓање
|col_CL1Q=green1 |text_CL1Q=Пласман во [[Лига на шампиони 2008/09|Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда]]
|col_UC1Q=blue1 |text_UC1Q=Пласман во [[УЕФА Куп 2008/09|УЕФА Куп - прва квалификациска рунда]]
|col_IC1R=#CCCCFF |text_IC1R=Пласман во [[УЕФА Интертото Куп 2008|Интертото Куп - прва рунда]]
|col_RPO=red2 |text_RPO=Пласман во [[Прва фудбалска лига на Македонија 2007/2008#Бараж за опстанок|баражот за опстанок]]
|col_REL=red1 |text_REL=Отпаѓање во [[Втора фудбалска лига на Македонија 2008/09|Втората фудбалска лига на Македонија]]
 
|note_ВАР=Вардар не добил УЕФА лиценца за престојната европска сезона.
}}<noinclude>
{{Template reference list}}
[[Категорија:Шаблони за фудбал]]
</noinclude>
 
== ПлејофБараж за опстанок ==
{{footballbox
|date = 8 јуни 2008
|time = 16:30 [[CentralСредноевропско Europeanлетно Summer Timeвреме|СЕЛВ]]
|team1 = [[ФК Силекс|Силекс]]
|score = 2 – 0
{{footballbox
|date = 8 јуни 2008
|time = 16:30 [[CentralСредноевропско Europeanлетно Summer Timeвреме|СЕЛВ]]
|team1 = [[ФК Башкими|Башкими]]
|score = 4 – 1