Разлика помеѓу преработките на „Линукс“

Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
::''Оваа статија се однесува на оперативниот систем ГНУ/Линукс. За јадрото Линукс, видете [[Линукс (јадро)]].''
[[Податотека:Tux.svg|thumb|150px|[[Такс]], маскотата на Линукс]]
[[Податотека:Ubuntu_9Ubuntu 19.04_Jaunty_Jackalope04 "Disco Dingo".png|220px|thumb|right|[[ubuntu]]]]
'''Линукс''' ('''Linux''') — [[јадро (информатика)|јадро]] за [[оперативен систем]]. Започнат е како хоби проект на [[Линус Торвалдс]] во [[1991]], а со помош на огромен број програмери од целиот свет, денес е еден од најпознатите примери за [[Слободен софтвер]]. Терминот Линукс се однесува стриктно на Линукс кернелот и системи кои користат Линукс јадрото. Во повеќето традиционални Линукс систем е [[ГНУ/Линукс]], кој е всушност комбинација на Линукс кернелот и [[ГНУ]] алатките. Оттаму, фер и правилно e користењето на терминот „ГНУ/Линукс“ во контекст на оперативниот систем во целост. Постојат повеќе од 300 различни дистрибуции на ГНУ/Линукс. На почетокот Линукс бил развиван и користен од страна на ентузијасти. Од тогаш па наваму како алтернатива на неслободните [[Unix]] и [[Microsoft Windows]], Линукс ја има добиено поддршката на неколку од мамутите во индустријата за информатичка технологија како што се [[IBM]] и [[Hewlett-Packard]]. Линукс исто така станува сè попопуларен како оперативен систем за работни станици (работна површина). Аналитичарите го препишуваат овој успех на независноста од компаниите, ниската цена за имплементација, безбедноста и стабилноста.
 
3

уредувања