Разлика помеѓу преработките на „Луда Мара“

Додадени 73 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Луда Мара''' ('''Ваташка Река''' или '''Курјачка Река''') — [[река]] што тече низ [[Кавадарци]]. Извира од висорамнината [[Витачево]].
 
== Водостој ==
Реката извира на висорамнината [[Витачево]], од каде тече на север.
 
Реката тече низ [[Моклишко Езеро|Моклишкото Езеро]], кое е настанато со одрон на рид на 5 септември 1956 година, којшто го преградил коритото на реката и го формиралобразувал езерото. Одронот закопал 12 луѓе и 1200 овци.<ref name="factfile">{{цитирана веб страница | url = http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=F9B1A8FA3FB0154197EE106C5504A9FA&arc=1 |title = Сеќавање на природната катастрофа во кавадаречко | publisher = Днавник | accessdate = 13 септември 2010}}</ref>
 
Се влива во [[Вардар]], како негова десна притока. Зафаќа сливно подрачје од 140,47 км<sup>2</sup>.<ref name="РекиМак">{{РекиМак|страница=44}}</ref>