Разлика помеѓу преработките на „Ортогоналност“

Додадени 43 бајти ,  пред 11 месец
с
нема опис на уредувањето
с
 
'''Ортогоналност''' (уште и нормалност) – во [[алгебра]]та и [[геометрија]]та претставува врска помеѓу два или повеќе објекти, и тие исполнуваат одредени услови. Во елементарната геометрија се вели дека двете [[права (линија)|прави]] во [[рамнина (математика)|рамнина]]та се меѓусебно ортогонални [[ако и само ако|акко]] [[агол]]от меѓу нив е 90°.
 
Односот на нормалноста помеѓу два објекти ''-{a}-'' и ''-{b}-'' често се означува како:
409

уредувања