УЕФА Лига на нации: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
поправка на правопис, граматички поправки
(Бришење на "UEFA_Nations_League_Cup.svg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Pi.1415926535 поради: per [[:c:Commons:Deletion requests/File:UEF)
с (поправка на правопис, граматички поправки)
}}
 
'''УЕФА Лига на нации''' е меѓународно [[Фудбал|фудбалско]] натпреварување на [[Европа|европските]] национални сениорски репрезентации којкои се членки на [[УЕФА]].
 
Првиот турнир започнал во септември [[2018]], по [[Светско првенство во фудбал 2018|Светското првенство 2018]], а победникот ќе биде одлучен во јуни 2019. Натпреварувањето треба да ги замени многубројните пријателски натпревари којкои се играле според клаендароткалендарот на [[ФИФА]].<ref name="astana"/><ref name="T">{{cite news | url=http://www.telegraph.co.uk/sport/football/teams/england/10722834/England-ready-to-play-in-new-Nations-League-as-revolutionary-Uefa-plan-earns-unanimous-backing.html | title=England ready to play in new Nations League as revolutionary UEFA plan earns unanimous backing | work=The Telegraph |language=англиски | date=25 март 2014 | agency=The Telegraph Media Group | accessdate=5 август 2018 | author=Ben Rumsby}}</ref>
 
== Усвојување ==
Во октомври [[2013]], [[Ингве Хален]], претседателот на [[Фудбалска Асоцијација на Норвешка|Норвешкиот фудбалски сојуз]], потврдил дека се разговара околу основање на трето меѓународно натпреварување за репрезентациите членки на УЕФА, но напоменал дека целиот проект се уште се замислува.<ref>{{cite web |last=Hojem Kvam |first=Lars|title=Hva om Ronaldo, Özil, Balotelli og Pique møtes til ligaspill – med sine landslag? |url=http://www.dagbladet.no/2013/10/09/sport/landslaget/fotball/vm-kvalifisering/uefa/29672200/ |publisher=dagbladet.no |accessdate=5 август 2018 |language=норвешки |date=9 октомври 2013}}</ref>
 
Концептот на Лигата на нации е да се поделат сите 55 членки на УЕФА во низа на групи според рангирањето кое е формирано од нивните неодамнешни резултати, каде националните селекции можат да се промовираат во повисока или понескапониска лига наврз темелотоснова на резултатите во самата лига.<ref name="guardian-2013-10-10">{{cite web |last=Gibson |first=Owen |title=Uefa explores internationals shake-up with Nations League plan |url=https://www.theguardian.com/football/2013/oct/10/uefa-internationals-nations-league-friendlies |publisher=TheGuardian.com |accessdate=5 август 2018 |date=10 ноември 2013 |language=англиски}}</ref> Предложеното натпреварување би требало да се одржува на датите предвидени за пријателски натпревари според календарот на ФИФА и така нема да се преклопува со [[Светско првенство во фудбал|Светските]] или [[Европско првенство во фудбал|Европските]] првенства.<ref name="BBC-2014-03-26">{{cite web |title=Nations League: New European tournament to be confirmed |url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/26747394 |publisher=BBC Sport |language=engleski |accessdate=5 август 2018. |date=26 март 2014.}}</ref>
 
Во март [[2014]] [[Џани Инфантино]], генералниот секретар на УЕФА, изјавил дека една од предностите на предложеното натпреварување ќе биде помошттапомошта на помалку истакнатите федерации во средувањето на игрите на сопствените репрезентации.<ref name="BBC-2014-03-26"/> Претседателот на [[Фудбалска асоцијација на Англија|Англиската фудбалска федерација]] [[Грег Дајк]] рекол дека предложеното натпреварување е "многу привлачнопривлечно" затоа што се очекува дека Англија ќе може да игра против најдобрите европски репрезентации.<ref name="BBC-2014-03-26"/> [[Стив Мартенс]], генералниот секретар на [[Кралска Фудбалска Асоцијација на Белгија|Белгиската фудбалска федерација]], рекол дека ниско позиционираните нации ќе имаат голема финансиска корист од натпреварувањето затоа што телевизискиот договор со УЕФА ќе биде централизиран.<ref>{{cite web |title=Nations League moet nieuwe mijlpaal in Europese voetbal worden |url=http://www.zita.be/nieuws/sport/3229527_nations-league-moet-nieuwe-mijlpaal-in-europese-voetbal-worden.html |publisher=zita.be |accessdate=5 август 2018 |language=холандски |date=26 март 2014}}</ref>
 
УЕФА Лигата на нации едногласно била усвоена од сите 54 федерации членки на УЕФА (Косово тогаш сеуштесе уште не бил член) на 38-миотот редовен конгрес на УЕФА во [[Астана]] на 27 март [[2014]]<ref name="astana">{{cite web |url=http://www.uefa.org/about-uefa/organisation/congress/news/newsid=2079556.html |title=UEFA Nations League receives associations' green light |publisher=UEFA.org |language=engleski |date=27 март 2014 |accessdate=5 август 2018}}</ref>
 
== Формат на натпреварување ==
Според одобрениот формат (пред [[Косово]] да стане член на [[УЕФА]]),<ref name="astana"/><ref name="guide">{{cite web |url=http://www.uefa.com/community/news/newsid=2079553.html |title=UEFA Nations League: all you need to know |publisher=UEFA.com |date=27 март 2014 |language=англиски |accessdate=5 август 2018}}</ref><ref name="graphic">{{cite web |url=http://www.uefa.com/MultimediaFiles/Download/competitions/General/02/08/20/36/2082036_DOWNLOAD.pdf |title=UEFA Nations League/UEFA EURO 2020 qualifying |language=англиски |publisher=UEFA.com |format=PDF |accessdate=5 август 2018.}}</ref> 55-те репрезентации членки на УЕФА (вклучувајќи го и Косово) се поделени во четири групи (наречени "Лигилиги"):<ref name="format1"/><ref name="format2"/> 12 репрезентации во лигата А, 12 во лигата Б, 15 во лигата Ц и 16 репрезентации во лигата Д. Секоја лига има по четири групи (со по три или четири репрезентации во групата) во кои репрезентациите играат меѓусебно дома и во гости.
 
Четирите репрезентации којкои ќе бидат победници во својтесвоите групи во лигата A ќе играат во завршницата на Лигата на нациите, каде со две полуфиналиња и едно финале, ќе биде одлучено кој ќе стане победник на УЕФА Лигата на нации.
 
Репрезентациите исто така се натпреваруваат за промоција во повисока лига или испаѓање во пониска лига. Секој победник во групата (во секоја лига има по четири групи) автоматски стекнува право да игра во повисока лига во следната сезона на натпреварувањето. Најслабите репрезентации во групите следната сезона ќе играат во пониска лига.
 
===Поврзаност со Светско првенство===
УЕФА Лигата на нациите би можела да биде поврзана и со квалификациите за [[Светско првенство во фудбал|Светското првенство]], пружајќи им на репрезентациите уште една шанса да се квалификуваат за натпреварувањето. Во плејофот највероватнонајверојатно би учествувале репрезентациите од првите две лиги.<ref>{{cite news |title=UEFA's new 'League of Nations' - Do you understand it? |url=http://edition.cnn.com/2014/03/27/sport/football/football-nations-league/index.html |accessdate=5 август 2018. |publisher=CNN |language=англиски |date=27 март 2014}}</ref>
 
===Критики===
Форматот на натпреварување е критикуван заради наводното допуштање на послабите репрезентации да се квалификуваат на големите натпреварувања преку уЕФАУЕФА Лигата на нации наместо преку редовните квалификации.<ref>{{cite news |url=https://www.usatoday.com/story/sports/soccer/2017/03/24/as-world-cup-hope-fades-europeans-turn-to-nations-league/99575410/ |title=As World Cup hope fades, Europeans turn to Nations League |date=24 март 2017 |newspaper=USA Today |agency=Associated Press |accessdate=5 август 2018 |author=Graham Dunbar |language=англиски}}</ref>
 
== Сезона ==
3.890

уредувања