Житомирска Област: Разлика помеѓу преработките

Одземени 6 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Нема опис на уредувањето
| реони = 23
| регистер = АМ
| управител = ЈуријИхор ПавленкоГундиќ
}}
'''Житомирска област''' ([[Украински јазик|украински]]: Житомирська область) е една од 24-те области на [[Украина]]. Се наоѓа во западниот дел на земјата. Taa е дел од историската област [[Полисија]]. Граничи со [[Виничка област (Украина)|Виничката]], [[Хмелничка област|Хмелничката]], [[Ровненска област|Ровненската]] и [[Киевска област|Киевската област]]. На север, [[Лавовска област|Лавовската област]] граничи со [[Белорусија]]. Таа опфаќа површина од 29 832 км². Во областа има 1 588 села и 11 градови.
Анонимен корисник