Црвена Нива: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.957 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Црвена Нива''' е село во [[Општина Кочани]], во околината на градот [[Кочани]].
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Црвена Нива''' е село во [[Општина Кочани]].
 
{{Мак-никулец}}
| име=Црвена Нива
| општина=[[Општина Кочани]]
| популација=0
| поштенски број=
| надморска височина=630
 
== Историja ==
Во XIX век Црвена Нива било дел од Кочанската каза на [[Отоманско Царство|Отоманската Империја]].
 
== Економија ==
 
== Демографија ==
Според статистиката на [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика|Македониja, Етнографиja и статистика]]“) од 1900 година, во Црвена Нива живееле 60 жители, сите [[Македонци]].<ref name=":0">[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_32.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 226.]</ref>
Според пописот од [[2002]] година во селото нема жители.<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf</ref>
 
Според секретарот на бугарската егзархија [[Димитар Мишев]], („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во 1905 година во Црвена Нива имало 64 [[Македонци]], егзархисти.<ref name=":1">Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рр. 132-133.</ref>
 
СпоредСелото е иселено и според пописот од [[2002]] година во селото нема жители.<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf</ref>
 
На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години: <ref>Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.</ref>
{| class="wikitable"
!Година
!1900
!1905
!1948
!1953
!1961
!1971
!1981
!1991
!1994
!2002
|-
|'''Население'''
|70<ref name=":0" />
|64<ref name=":1" />
|70
|78
|47
|40
|17
|3
|3
|/
|}
 
=== Родови ===