Разлика помеѓу преработките на „Драган Богдановски“

Додадени 275 бајти ,  пред 1 година
Одбиена последната промена (од 185.100.244.207) и ја поврати преработката 3496294 на Kiril Simeonovski
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиена последната промена (од 185.100.244.207) и ја поврати преработката 3496294 на Kiril Simeonovski)
 
=== Осудување и заробеништво ===
Богдановски за првпат ќе биде оквалификуван како противник на Југославија по состанокот со [[Владо Дапчевиќ]], еден од творците на Новата комунистичка партија на Југославија, формирана со поддршка од тогашниот [[СССР]]. Донесена е одлука за доведување на Драган Богдановски во Југославија и негово судење. Како раководител на ДООМ во [[1977]] г. Богдановски е затекнаткиднапиран во Париз и доведен во Југославија. ВоНего Скопје е спроведенго одкиднапираат припадници на СДБ, во станот на друг член на ДООМ, и со дипломатско возило е пренесен во [[Љубљана]], а подоцна и во [[Скопје]]. Со врзани очи бива одведен во полициски објект во близина на [[Македонски Брод]] каде што е под истрага 18 месеци. Судскиот процес против него завршувае соорганизиран зад затворени врати, на кој процес е осудаосуден на 13 години затвор. Помилуван е во 1988 година.
 
=== Години по заробеништвото ===