Разлика помеѓу преработките на „Нумеја“

Додадени 6 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
{{Infobox French commune
|name = НумеаНумеја
|image = Noumea centre 1402561139 375c811796 o.jpg
|caption =
 
[[Податотека:Noumeacloudy.jpg|мини|лево|Поглед на градот]]
'''НумеаНумеја''' (фр. Nouméa) е [[главен град]] на француската прекуморска територија [[Нова Каледонија]] во [[Тихи Океан]] во рамките на [[Малезија]]. Градот е основан во [[1851]] [[година]] од страна на британски колонисти. [[Французи]]те се доселиле три години подоцна, а градот во почетокот бил казнена [[колонија]], а потоа центар за експлоатација и трговија со [[никел]] и [[злато]]. Според пописот од [[2009]] [[година]] во НумеаНумеја живеат околу 98,.000 жители. Околу 50% во градот се [[Европејци]] ([[Французи]]), а има и [[Канаѓани]] (околу 23%), додека [[Полинежани]]те учествуваат со 25%. Во градот има и меѓународен аеродром, градска библиотека и др.
 
== Поврзано ==