Разлика помеѓу преработките на „Зеленград“

Додаден 1.431 бајт ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
|7
|}
 
=== Родови ===
Зеленград е македонско село.
 
Според истражувањата од 1970тите, родови во селото се:
 
* '''Доселеници:''' ''Савевци (3 к.)'' доселени се во 18ти век од некое село во [[Горна Пчиња]], се сметаат за основачи на денешното село; ''Јовчевци (3 к.), Мишаци (5 к.) и Соколовци (3 к.)'' доселени се од селата на [[Козјак]] и [[Горна Пчиња]], нешто после првиот род; ''Богдановци (5 к.), Митревци (8 к.) и Марковци (4 к.)'' доселени се од селото [[Градче]] кај [[Кочани|Кочани;]] Луковци (2 к.) доселени се од селото [[Луково (Кратовско)|Луково;]] ''Калуѓерци (1 к.)'' водат потекло од некој човек кој дошол во почетокот на 20ти век од некое место во [[Грција]].<ref>{{Наведена книга|title=|last=|first=|publisher=|others=Апостолов, Александар, Кондев, Тодор и Апостол Керамидчиев. Злетовска област. Географско-историски осврт, Скопje 1974|year=|isbn=|location=|pages=}}</ref>
 
== Општествени институции ==
2.657

уредувања