Разлика помеѓу преработките на „Управувачка единица“

Нема измена во големината ,  пред 11 месец
с
нема опис на уредувањето
с
 
{{Никулец од областа на информатиката}}
 
'''Управувачката единица''' врши контрола и синхронизација на работата на [[обработувачотобработувач]]от со работата на другите единици на [[личен сметач|личниот сметач]]. Таа ги препознава програмските наредби и генерира низа контролни сигнали за нивно извршување. Притоа, секоја наредба предизвикува еднозначна низа од акции.
 
[[Категорија:Сметачи]]
409

уредувања