Разлика помеѓу преработките на „Управувачка единица“

нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 16 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q676838 (translate me))
{{Никулец од областа на информатиката}}
 
'''Управувачката единица''' врши контрола и синхронизација на работата на процесорпроцесорот[[обработувачот]] со работата на другите единици на персоналниот[[личен компјутерсметач|личниот сметач]]. Таа ги препознава програмските наредби и генерира низа контролни сигнали за нивно извршување. Притоа, секоја наредба предизвикува еднозначна низа од акции.
 
[[Категорија:Сметачи]]
409

уредувања