Разлика помеѓу преработките на „Алданци“

Додадени 103 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
Алданци е албанско-македонско село, а порано во селото имало и Власи.
 
* '''Албански родови во селото се:''' ''Мисирлиовци (17 к.)'' доселени се од [[Мисир]], тие потекнуваат од предок Турчин, порано зборувале на турски; ''Дибрановци (4 к.)'' доселени се од [[Долен Дебар]] (денес во [[Албанија]]); ''Костењовци (6 к.)'' доселени се од [[Костењево]], Дебарско (од албанска страна); ''Рочовци (4 к.)'' доселени се од некое село [[Роч]] во [[Албанија]]; ''Адемовци (5 к.), Миџовци (3 к.), Дишовци (2 к.) и Велијовци (1 к.)'' доселени се од Албанија; ''Зенговци (2 к.)'' најпрво живееле во [[Прилеп]], па од таму отишле во [[Турција]] и на крај од Турција се вратиле назад и дошле овде (од тука им била мајката/бабата), зборуваат албански и турски; ''Јаја хоџа (1 к.) и Небиовци (1 к.)'' Торбеши се. Првите се доселени од [[Лажани]], а вторите од [[Длапкин Дол]], [[Кичевско]], зборуваат албански и македонски; ''Ајдиновци (1 к.)'' последни албански доселеници.
* '''Македонски родови во селото се:''' ''Богојевци (2 к.), Петковци (1 к.) и Николовци (1 к.)'' доселени се од селото [[Селце (Крушевско)|Селце]], подалечно потекло на родот ''Петковци'' е од околината на [[Горица (Албанија)|Корча]], Албанија, а на останатите два рода од селото [[Стеблево]], [[Голо Брдо|Голо Брдо;]] ''Здравковци (1 к.)'' доселени се од селото [[Вардино]], [[Железник]], некое време живееле во [[Крушево]]; ''Јанкуловци (1 к.)'' доселени се од селото [[Острилци]], [[Железник]]/[[Крушевско|Крушевско;]] ''Талевци (2 к.), Шукловци (2 к.), Ѓокаревци (1 к.), Криволивиче (1 к.) и Наќевци (1 к.)'' доселени се од [[Крушево]]; ''Смилевци (3 к.)'' доселени се од селото [[Сланско]], [[Порече]]. Некое време биле во Крушево, каде имаат роднини (5 к.); ''Спировци (1 к.)'' доселени се од селото [[Зрзе]].
* '''Влашки родови биле:''' ''Грца (2 к.), Ташко Јуца (1 к.), Дошко (1 к.), Мајовци (1 к.), Штерју Гога (1 к.) и Гуча (1 к.)'' доселени се после 1918 година од Крушево.<ref>{{Наведена книга|url=http://worldcat.org/oclc/469501519|title=Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања|last=1914-1997.|first=Trifunoski, Jovan F.,|date=1998|publisher=Srpska akademija nauka i umetnosti|isbn=8670252678|oclc=469501519}}</ref>
 
== Општествени институции ==
2.657

уредувања