Разлика помеѓу преработките на „Светец“

Додаден 261 бајт ,  пред 10 месеци
(дополнување)
* „Светецот и грешникот“ - басна на американскиот писател [[Емброуз Бирс]].<ref> Емброуз Бирс, ''Басни''. Скопје: Темплум, 2016, стр. 82.</ref>
* „Светица“ - расказ на колумбискиот писател [[Габриел Гарсија Маркес]] <ref>Габриел Гарсија Маркес, ''Дванаесет искушенија''. Скопје: Три, 2008.</ref>
* „[[Ноќта на свети Лоренцо (филм)|Ноќта на свети Лоренцо]]“ - италијански [[филм]] од 1981 година, во [[режија]] на [[Браќа Тавијани|браќата Тавијани]].
 
== Наводи ==