Разлика помеѓу преработките на „Теореми за средна вредност“

с
нема опис на уредувањето
с
с
 
{{Анализа}}
'''Теореми за средна вредност''', име за четири [[Теорема|теореми]] кои во најопшта смисла ги поврзуваат својствата на [[ПресликувањеФункција (математика)|функциите]] и нивниот [[извод]]. Преку овие теореми, најчесто, се врши практичната примена на диференцијалното сметање. Сите теореми носат име на познати математичари: [[Пјер Ферма]], [[Мишел Рол]], [[Жозеф Луј Лагранж]] и [[Огистен Луј Коши]].
 
== Теорема на Ферма ==
409

уредувања