Разлика помеѓу преработките на „Полином“

Додадени 23 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
 
'''Полином''' (или '''многучлен''') — [[израз (математика)|израз]] во [[математика|математиката]] кој е составен од една или повеќе [[променлива|променливи]] и [[постојана (математика)|постојани]] (константи), со користење на операциите [[собирање]], [[одземање]], [[множење]], и [[степенување]] со цели позитивни [[степенов показател|степенови показатели]].
 
На пример, <math>x^3 + 10x + -9\,</math> е полином.
409

уредувања