Разлика помеѓу преработките на „Калниште“

Додадени 2.332 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Калниште користејќи го HotCat)
Со пописот од 1994 година и според дефинитивните податоци со административно – територијалната поделба на Република Македонија од 14.09.1996 година, во целата приградска населба Калниште имало вкупно 1593 жители (793 мажи и 800 жени) кои живееле во 469 домаќинства.
Со пописот од 2002 година во Калниште живееле 2.102 жители (мажи 1.083 и жени 1.019) во 623 домаќинства а во Калниште имало 1.052 живеалишта (станови).
 
=== Родови ===
Калниште е македонско село.
 
Според истражувањата од 1970тите, родови во селото се:
 
* '''Староседелци:''' ''Латинци или Николовци и Пешовци (6 к.)'', ''Тасевци (4 к.), Демевци (4 к.), Бунгурци-Зајци (3 к.), Чавки (2 к.), Миленковци (13 к.), Златановци и Богатиновци (13 к.) Герсовци-Арсовци (9 к.), Минчовци (3 к.), Милосовци (2 к.) и Лазаровци (2 к.)''
** '''Доселеници:''' ''Велковци (7 к.) и Нешовци-Кралевци (5 к.)'' предците на наведените два рода во почетокот на 18ти век се доселиле од некое село во [[битолско]]; ''Вучевци (8 к.)'' доселени се кога и предходните два рода од [[Прилепско|прилепско;]] ''Олевци (9 к.)'' доселени се во средината на 18ти век од [[Кривопаланечко|кривопаланечкото]] село [[Огут|Огут;]] ''Китановци (6 к.)'' доселени се во втората половина на 18ти век од [[Кочанско|кочанското]] село [[Мородвис|Мородвис;]] ''Рагушевци (8 к.)'' доселени се од [[Кратовско|кратовското]] село [[Луково (Кратовско)|Луково;]] ''Павлевци-Атанасовци (6 к.)'' доселени се во првата половина на 19ти век од [[Кратовско|кратовското]] село [[Каврак|Каврак;]] ''Стојковци (4 к.)'' доселени се од селото [[Шталковица|Шталковица;]] ''Соларци (4 к.)'' доселени се од селото [[Добрево]].<ref>{{Наведена книга|title=|last=|first=|publisher=|others=Апостолов, Александар, Кондев, Тодор и Апостол Керамидчиев. Злетовска област. Географско-историски осврт, Скопje 1974, с.|year=|isbn=|location=|pages=}}</ref>
 
==Економија==
2.657

уредувања