Разлика помеѓу преработките на „Папуа Нова Гвинеја“

Одземени 193 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
|leader_title3 = [[Премиер на Папуа Нова Гвинеја|Премиер]]
|leader_name1 = [[Елизабета II]]
|leader_name2 = [[ПаулиасБоб МатанеДадае]]
|leader_name3 = [[МајклЏејмс СомареМарапе]]
|area_rank=54-та.
|area_magnitude=1_E12
|area_km2=462,840
|area_sq_mi= 178,703<!-- Do not remove per [[WP:MOSNUM]] -->
|population_estimate = 6,300,000 <ref>[http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/asia-pacific/country_profiles/1246074.stm "BBC Country profile: Papua New Guinea"], ''news.bbc.co.uk'', [[20 април]] [[2008]]. Проверено 20 април 2008.</ref>
|population_estimate_year = 2007
|population_estimate_rank = 104-та.
|population_census =
|population_census_year =
|population_density_km2 = 13
|population_density_sq_mi= 34<!-- Do not remove per [[WP:MOSNUM]] -->
|population_density_rank = 201-ва.
|sovereignty_type=[[Независност]]
|sovereignty_note = од [[Австралија]]
|established_date1=[[1 декември]] [[1973]]
|established_date2 = [[16 септември]] [[1975]]
|currency=[[Папуа Нова Гвинејскапапуановогвинејска кина|кина]]
|currency_code=PGK
|time_zone=AEST
|time_zone=[[Австралиско Источно Стандардно Време|АИСВ]]
|utc_offset=+10
|time_zone_DST=''не е набљудувано (2005)нема''
|utc_offset_DST=+10
|national_anthem=''[[О воздигнете се, Ситесите вие синови]]''<ref>{{цитирана веб страница | title=Never more to rise | work=The National (6 февруари, 2006) | url=http://www.thenational.com.pg/020606/w5.htm | accessdate= 2005-01-19}}</ref>
|cctld=[[.pg]]
|calling_code=675
{{Main|Политика на Папуа Нова Гвинеја}}
 
Папуа Нова Гвинеја е член на [[Комонвелт|Комонвелтот на Нации]] и кралицата [[Елизабета II]] е шеф на државата. Во Папуа Нова Гвинеја кралицата е претставена од [[Генерален гувернер на Папуа Нова Гвинеја|генералниот гувернер]] [[Паулиас Матане]]. Папуа Нова Гвинеја и [[Соломоновите Острови]] се различни од другите Комонвелски[[комонвелт]]ски држави по тоа што генералниот гувернер се избира од страна на парламентот.
 
Извршната власт е во рацете на [[Премиер на Папуа Нова Гвинеја|премиерот на Папуа Нова Гвинеја]] кој го предводи кабинетот. [[Парламент на Папуа Нова Гвинеја|Парламентот на Папуа Нова Гвинеја]] има 109 членови, од кои 20 се зафатени од 19-те гувернери на покраините. Членовите се избрани преки регуларни избори со мандат од пет години.