Разлика помеѓу преработките на „Ахен“

Додадени 44 бајти ,  пред 1 година
+map
(илустрирање)
(+map)
|year =
}}
[[File:Karte Aachen Stadtbezirke.png|thumb]]
 
'''Ахен''' ({{lang-de|Aachen}}, {{lang-fr|Aix-la-Chapelle}}, [[холандски]]: ''Aken'', {{lang-la|Aquisgranum}}, локален дијалект: Oche) е [[град]] и [[бања]] во германската сојузна држава [[Северна Рајна-Вестфалија]], на граница со [[Холандија]] и [[Белгија]], 65км западно од [[Келн]]. Ахен е најзападен [[град]] на [[Германија]].
 
22

уредувања