Разлика помеѓу преработките на „Едначење по звучност“

с (Отстрането уредувањето на 79.126.218.215 (разговор), вратено на последната верзија на 89.205.125.133)
Ознака: Отповикување
 
== Правило 4 ==
Согласката ''ј'' се обезвучува и пред [[слеана согласка|слеаните]] ''ц'', ''ч'' во зборови со претставка. циво
 
== Правило 5 ==
Анонимен корисник