Разлика помеѓу преработките на „Вили Хорн“

Одземени 93 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Вили Хорн“)
 
 
'''Вили Хорн''' ([[германски јазик|германски]]: ''Willi Horn'', [[Берлин]], [[17 јануари]] [[1909]] - [[31 март]] [[1989]] ) бил поранешен [[Германија|германски]] [[кајак]] кој се натпреварувал [[Летни олимписки игри 1936|на Олимписките игри во 1936 година.]] во [[Берлин]] . Бил во брзањетрка со својот државен пријател Ерих Ханиш .
 
== Спортска биографија ==
Ерих Ханес и Вили Хорн освоиле сребрен медал на настанот F-2 со можност за преклопување на кајак, на 10.000 метри на Летната олимпијада во 1936 година, кога кајаците и канутите беа први во официјалната програма на Олимписките игри. <ref>[https://www.sports-reference.com/olympics/summer/1936/CAN/mens-folding-kayak-doubles-10-kilometres.html Резултати трке Ф-2 на 10.000 м]</ref>
 
== РеференциНаводи ==
{{Наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{Портал|Биографија|Олимпијске игре}}
 
* [https://www.sports-reference.com/olympics/athletes/ho/willi-horn-1.html Профил и олимписки резултати од Вилијам Хорн на sports-reference.com]
 
[[Категорија:Луѓе од Берлин]]
[[Категорија:Починати во 1989 година]]
[[Категорија:Родени во 1909 година]]
[[Категорија:Страници со непрегледан превод]]