Висока порта: Разлика помеѓу преработките

Додадени 42 бајти ,  пред 3 години
Одбиена последната промена (од 2.85.228.66) и ја поврати преработката 3540413 на Тиверополник
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена (од 2.85.228.66) и ја поврати преработката 3540413 на Тиверополник)
{{Без извори|датум=август 2010}}
{{Државна организација на Отоманската Империја}}
'''Високата порта''' илили самсамо ''порта'' ([[туркитурски]]: ''Bab-ı Ali'') е трминтермин со кој се означувал [[диван]]от во [[Отоманската Империја]], во кој се спроведувала отоманската политика. ТерминоТерминот се кортилкористил во дипломаидипломатски контекст од стнастрана на западните земји, бидејќи нивните дипломати биле буквално пречекивани пред портите на диванот. За време на [[Хуриет]]от, функциите на диванот бибиле зазенизаземени од страна на поети од императорската влада и портапортата започнала да се нарекува каокако Министерство за надворешни работи.
 
{{Отоманска-никулец}}
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Управување со Отоманското Царство]]
[[КатегијаКатегорија:Порти]]