Разлика помеѓу преработките на „Галаксија“

Додаден 1 бајт ,  пред 8 месеци
имаше грешка
с
(имаше грешка)
[[Податотека: NGC_4414_(NASA-med).jpg|right|thumb|280px|'''[[NGC 4414]]''', Типична спирална галаксија во соѕвездието [[Береникина Коса]]]]
 
'''Галаксија''' или '''млечнина''' — гравитационен спој од [[Ѕвезда|ѕвездени]] системи, [[меѓуѕвездена прашина]], [[плазма]] и [[темна материја]]. По големина, галаксиите мо=атможат да бидат од [[џуџеста галаксија|џуџиња]] со неколку милијарди (10<sup>9</sup>) ѕвезди до џинови со по стотина [[билион]]и (10<sup>14</sup>) ѕвезди кои кружат околу тежиштето. Поголемиот дел од галаксиите се протегаат и до повеќе од неколку илјадници [[светлосна година|светлосни години]] во пречник.
 
Просторот помеѓу галаксиите е исполнет со [[плазма]] која не достига поголема [[вискозност]] од еден [[атом]] на [[метар кубен]]. Се претпоставува дека постојат повеќе од сто [[милијарда|милијарди]] галаксии во [[метагалаксија]]та (видливата вселена).
Анонимен корисник