Разлика помеѓу преработките на „Мутација“

Додадени 97 бајти ,  пред 12 години
+слика
(+)
(+слика)
 
== Видови на мутации ==
[[Image:Types-of-mutation.png|thumb|Пет типа на хромозомски мутации.]]
 
ДНК секвенцата на еден ген може да биде подредена на неколку начини. Генските мутации имаат различни ефекти на здравјето, во зависност од тоа каде се случуваат и дали тие ја менуваат функцијата на есенцијалните [[протеин]]и. Постојат различни видови на мутации: